Karaciğer Büyümesi Tedavisi

Karaciğer Büyümesi Neden Olur

Karaciğer büyümesi tıp dilinde Hepatomegali olarak tanımlanır. Karaciğerin normal büyüklüğü dışındaki sınırlara ulaşması sorunudur. Yetişkin bir insanda normal karaciğer büyüklüğü aşağı yukarı bir futbol topu büyüklüğündedir. Ancak bazen bazı faktörlerden dolayı karaciğer normal büyüklüğü dışına ulaşır. Karaciğer büyümesi tek basına hastalık değildir. Ancak kalp yetmezliği, karaciğer iltihaplanması ve kanser gibi hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkar. Karaciğer büyümesini engellemek için karaciğer büyümesine etki eden hastalığın tespiti ve tedavisi önemlidir. Etmen hastalık tedavi edilmedikçe karaciğer büyümesi engellenemez.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer büyümesi genellikle belirti göstermez. Hastalar genellikle etmen hastalık belirtileri nedeni ile gözetim altına alınırlar. Ve bu süreçte yapılan araştırmalar neticesinde karaciğer büyümesi ortaya çıkar.
Eğer başka bir hastalık belirtisi de hissedilmez ise hasta da karaciğer büyümesine bağlı olarak sarılık hastalığı gözlemlenir. Karnın sağ üst tarafında hissedilen ağrı da karaciğer büyümesine haberci olabilir.Karaciğer büyümesine etki eden faktörleri şöyle sıralayabiliriz.Kişinin aşırı alkol tüketmesi, alkolik durumlarına sahip olması karaciğerlerde büyüme yapabilir.Karaciğerlerde aşırı yağlanma faktörü, karaciğeri yağlandıracak besin düzenine sahip olunması karaciğer büyümesine etkendir.

Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavisi

Şeker hastaları ve aşırı kilolu insanlarda bu risk daha ön plandadır.Hepatit hastalıkları karaciğer büyümesinde önemli bir etmendir. Hepatit A,B ve C tipleri karaciğerlerde iltihaplanmalara ve dolayısı ile karaciğer büyümesine zemin hazırlar.Hastalarda görülen kalp yetersizliği sorunları da karaciğer büyümesini tetiklemektedir. Çünkü pompalanan kan bir süre sonra karaciğerlerde toplanmaya neden olur ve iltihaplanmalar oluşur.
Kişinin vücudunda aşırı demir kaynağı olması da karaciğer büyümesi etkenidir. Vücutta biriken fazla demir karaciğer, kalp, dalak ve pankreasa aşırı baskı yapar ve bu organların normal düzenlerini tahribata uğratır.

Karaciğer Büyümesi Tedavi

Kanser gibi ur sahibi hastalıklarda karaciğer büyümesine nedendir. Özellikle lösemi hastalığında yaşanan kan hücrelerinin düzensiz çoğalması karaciğeri etkileyerek büyümesine ya da iltihaplanmasına sebebiyet verir. Lösemi hastalarında karaciğer büyümesi yanında dalakta da büyüme gözlemlenir.Büyüyen karaciğer muayeneler ve ultrasonlar sonucunda kolaylıkla tespit edilir. Karaciğerin sertliği ve yüzeysel şekilleri bu muayenelerde önem taşımaktadır. Bu nedenle ultrason yöntemleri daha iyi sonuç verir.Kişilerin karaciğerlerini korumak için en başta alkol kullanımını azaltmaları hatta sıfırlamaları gerekmektedir. Alkol kullanımı yayında sigara kullanımı sonlandırılmalıdır.

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Çevre kirliliğine maruz kalınmamalıdır. Aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle kırmızı et tüketimi bilinçli yapılmalıdır. Gıdalarda bitkisel yağ kullanımına özen gösterilmelidir. İlaç kullanımı her zaman doktor kontrolünde yapılmadır. Çünkü bazı bilinçsiz tüketilen ilaçlar veya aynı anda kullanılan ilaçlar birleştiğinde direkt olarak karaciğeri tahrip etmektedirler.Zehirli kimyasal maddeler ile temas sıfıra indirilmelidir. Böylesi bir uğraş içinde olan kişilerinde solunum yollarını koruyucu önlemler alması gerekmektedir.

Aşırı kilo alımından uzak durmalısınız ve her zaman kilonuzu sabit düzende korumaya çalışmalısınız. Aşırı kiloya sahip iseniz mutlaka fazla kilolardan arınmalısınız. Sadece karaciğer büyümesi değil, diğer organlarımızın da işlevselliğinin gözetim altında olabilmesi acısından düzenli olarak sağlık taramalarından geçmek her türlü hastalık için koruyucu önlem niteliği taşımaktadır.

Son Yorumlar
  1. Hülya

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.