Astsubay Emeklililerin Talepleri

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği tarafından basına bazı açıklamalarda bulunuldu.Yapılan açıklamalarda maaşlara zam ve yetkililerin sorunlarımıza çare bulunmalarının istiyoruz açıklamalarına yer verildi.

Yaptıkları açıklamalar aldıkları maaşlarının yeterli olmadığı ve düşük kaldığını vurgulayan emekli astsubaylar “Sorunlarımıza çare bulun” diye sesleniyor.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Foça Şubesi Başkanı Şeref Alkoç basına bazı açıklamalarda bulundu, emekli astsubayların sorunlarını ve beklentilerini neler olduğunu dile getiren açıklamalarda. Alkoç, şu ifadelere yer verdi; astsubayların emekli olduktan sonra ekonomik olarak ciddi sıkıntılar çektiğini vurgulayan ve emekli astsubayların 3 ayrı gruba ayrıldığını anlatan Alkoç, konuşmasına şu şekilde devam etti, “Bu 3 grubun içinde lise mezunu olarak geçmişte astsubay olanlar var. Bu büyüklerimiz, birinci dereceden emekli olanlara göre yüzde 50 oranında daha az emekli maaşı alıyor. Bu nedenle de ciddi anlamda geçim sıkıntısı çeken astsubayların sayısı oldukça fazla.” Astsubayların emekli olmalarının hemen ardından iş aramaya başladığını savunan Alkoç, “Kaptanlık, özel koruma gibi vasfına uygun işlerde çalışanlar var. Ama vasıfsız işlerde çalışmak zorunda olanlar da var” diyerek, sorunların çözümü konusunda yetkililere çağrıda bulundu. Emekli subaylar ile emekli astsubaylar arasında ciddi maaş farkı olduğuna dikkat çeken Alkoç, şöyle konuştu: “Emekli albay 4 bin liranın üzerinde maaş alıyor. Emekli astsubayın maaşı ise bin 300 lira. “Bir albayın aldığı maaşı alalım” demiyoruz. Biz emekli astsubaylara da geçinebileceği oranda maaş verilmesini istiyoruz. Bu konuda da bir çözüm önerimiz var. Bir kereye mahsus olmak üzere emekli tüm astsubaylarımız yüksekokul mezunu sayılsın. Böylelikle maaşlarında asgari ücrete yakın bir oranda artış olur.”

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • Yazının Bağlantısı: Astsubay Emeklililerin Talepleri
  • Tarih: 23 Mart 2022
  • Yazının Kategorisi: Genel
  • Yazar:
  • Bu yazıyı RSS ile Takip Et
  • Diğer kaynaklarda arayın: Astsubay Emeklililerin Talepleri