Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Nasıl Alınır ?

Emekli Sandığı ölüm yardımı nasıl alınır bu konuda bilgilendirmede bulunacağız. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ölüm yardımını alabilmek için malullük veya vazife malullüğü aylığı alanların vefatinın gerçekleşmiş olması gerekir.Bu durumunda sözü edilen yardım SGK tarafından yapılan bir ödeme türüdür.Bu yardım 4C kapamasında olan ve  ölen tarafından beyan edilen kişileri göstermediği durumlarda ölüm yardımı olarak aileye ödenmektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır

Yürürlükteki 5434 sayılı kanuna göre ölüm yardımı, Emekli Sandığında çalışanların ölmeden önce aldığı ay kadar hesaplanıp ödenmektedir. Ölüm yardımında yapılan hesaplama aldığı aylıkların belirli bir katsayı ile çarpılmasından sonra oluşan tutar kadar bir ödeme yapılmaktadır. Ölüm yardımında tazminat ödenmemektedir.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Ölüm yardımından faydalanabilmek için vefat eden kişinin bir kişiye beyanname göstermesi gerekmektedir. Şayet herhangi birine beyanname göstermemesi durumda eşi bu yardımdan faydalanabilir. Eşten sonra ise aile bireyleri bu yardımdan yararlanabilmektedirler. Şayet çocuklarda bu haktan yararlanmadıysa Anne ve Baba bu haktan da yararlanabilir. Anne ve Babadan sonra ise kardeşler bu haktan yararlanabilir. Yakın akraba dışında ise vefat eden kişinin cenaze masraflarını ispatlayan kişiye bu ödeme yapılmaktadır.

Yorum Yazarken Türkçe Kurallarına Uyarak Yazınız Lütfen!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.