Vajinal Mantarın Bitkisel Tedavisi

Vajinal Mantar hastalığı vajinal bölgede görülmesinden dolayı bu ismi almıştır.

Vajinal mantarın neden oluşur ?

Bir mantar türü olan candida albicans ‘tan kaynaklanmaktadır. Normal olarak sağlık kişilerde ağız içinde bulunan mantardır. Hu Hastalığın belirtileri, kaşıntı eşliğinde beyaz renkli bir akıntıdır. Elden geldiğince mantarlı bölgeyi kaşımamak ve hastalığın başka bölgelere de sirayet etmesini engellemektir. Kullanılan çamaşırların iyice yıkanmasının ardından durulama suyu na dezenfenktan karıştırılarak durulanmalıdır.

Vajinal Mantar İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

* Temiz bir kabın içine 100 gr vazelin, yarım kahve fincanı kükürt ve bu karışımı merhem haline getirerek suyla birlikte karıştırıp hastalıklı bölgeye uygulanır.

* Bir lt suyun içine bir avuç ince kıyılmış aynısefa çiçeği atarız ve kaynattıktan sonra söz konusu olan bölgeye uygulanır. Bu durumu sabah ve akşam ikişer kez uygulanır.

* Beyaz haş haş tohumu toz haline getirip, sirke ile karıştırılıp mayi haline getirildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sürülüp aradan bir saat geçtikten sonra yıkanır. Bu durum sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrarlanır.

* Bir litre suyun içine iki adet pırasa doğranıp iyice kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.

* Kabuklan soyulmuş bir adet acı hıyar ezildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere gün de iki kez sürülür.

* Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı kişniş katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile söz konusu hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.

* Bir miktar defne yaprağı, dalları ve yemişleri bir arada kaynatılıp söz konusu hastalıklı bölge yıkanır.

* Bir litre suyun içine bir avuç börülce katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir fincan kaynar suyun içine birer çay kaşığı şahtere otu ve helile katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten son ra süzülerek içilir.

* Bir litre suyun içine bir tutam sığırkuyruğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç kez yarım kahve fincanı içilir.

* Bir kahve fincanı susam yağının içine yarım çay kaşığı sarısabır tozu katılıp iyice karıştırıldıktan sonra erik hoşafı ile birlikte içilir.

* Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı demirhindi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle rek, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.

* Bir miktar taze pelin yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılarak el de edilen Özsuyu söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir