Takıntılı Mısınız ? Eğer Öyleyse İşte Çözümü !

Takıntı Hastalığı

el_yikama_obsesyonuKendimize itiraf edemesek de birçoğumuzun takıntıları vardır ve bu takıntılar arttıkça hastalık haline gelir. Takıntı hastalığı başka hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi bizim kendimize yaptığımız aşırılıklar yüzünden de olabilmektedir ve bu hastalık zamanla akıl hastalığı haline gelerek önemli zararlara neden olabilmektedir. Bu hastalığın belirtileri vardır bunlar varsa dikkatli olunuz.

Takıntı hastalığı dediğimiz, aslında birkaç obsesyon kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Onlardan bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz. Bulaşma obsesyonu ve temizlik kompulsiyonu, kuşku obsesyonu, kontrol kompulsiyonu, dini içerikli obsesyonlar, cinsel içerisikli obsesyonlar gibi çeşitli kategorilerde sınıflandırılmaktadır.

 

Buluşma Obsesyonu Ve Temizlik Kompulsiyonu Nedir?

Kişi bu obsesyona kapıldığında, dokunduğu herşeyden mikrop kapacağı hissiyatına düşmektedir. Bu sebepten ötürü, kişi ellerini veya avuçlarını yada vücudunun herhangi bir yerini devamlı olarak, çeşitli temizlik malzemeleri ile yıkama girişimlerinde bulunmuşlardır.

Kuşku Obsesyonu ve Kontrol Kompulsiyonu

kusku_obsesyonuKuşku obsesyonunda, kişi kendini devamlı olarak bişeyleri unuttuğu kuşkusunda bulunurlar. Örneğin, ütüyü fişte unutmak, Ocağı kapatmayı unutmak, gibi çeşitli konularda kendilerini zan altında tutma obsesyonuna verilen isimdir. Bu obsesyona sahip insanlar, birçok konuda devamlı olarak kuşku içerisindedir hatta namaz kılarken aldığı abdestten bile devamlı olarak kuşkuya düşmektedirler.

Dini İçerikli Obsesyonlar

Bu obsesyon genellikle dini inançlarını yoğun bir şekilde yaşayan insanların içerisinde olduğu durumdan ibarettir. Dini içerikli obsesyonlar, genellikle din sorumluluğunu yerine getiremeyen insanlarda oluşmaktadır. Din konusu hakkında devamlı olarak birşeyleri yanlış yaptıklarından kuşku halindedirler. Bu kuşku ise çoğu zaman yapmış oldukları bir şeyi tekrar etmelerine neden olmaktadır.

Cinsel İçerikli Obsesyonlar

 

Cİnsel içerikli obsesyonlar, kadın veya erkeklerin etraflarında bulunan karşı cinse karşı derin düşüncelerden kendilerini alıkoyamamasından kaynaklanmaktadır.

Diğer obsesyonlar ülkemiz topraklarında sıklıkla görülmediğinden, ayrıntılı olarak ele almadık.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir