Sinsi hastalık: Göz tansiyonu

Halk arasında göz tansiyonu olarakta bilinen glokom milyonlarca insanı etkileyen ve sinsi ilerleyen bir göz hastalığı

Körlüğe kadar giden sağlık sorunlarına neden olabilen glokomun genetik etkisine dikkat çeken Uzman Doktor Suzan Güven, ailesinde göz tansiyonu olanların her yıl göz taraması yaptırması tavsiyesinde bulundu.

Glokomu göz sinirinin hasarlanması olarak tanımlayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Suzan Güven Yılmaz, “Görme sinirinin hasarı ile sonuçlanan hastalığın en önemli özelliğinin sinsi olması. Görme alanını daraltarak en sonunda da kör olmaya sebep oluyor. Ve hasta bunu çoğunlukla farketmez çünkü görme keskinliği en son safha da etkilenir. Hastanın başta görme alanı daralarak çok sınırlı bir alandan dürbün gibi bir noktadan görmeye başlar. Sonunda o alanı o santral adacık denen alanı da kaybettiğinde tamamen kör olur” dedi.

Dr. Yılmaz, hastalığın çeşitli damla ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edildiğini ancak bu tedaviler sonuç vermezse cerrahi müdahalede bulunulduğunu söyledi.

EN ÖNEMLİ SEBEP İLERLEYEN YAŞ
Suzan Güven Yılmaz, “Göz içi basıncı yüksekliği görme sinirine zarar vermeye başladığında glokom gelişiyor. Glokom gelişiminde en büyük risk faktörü göz içi basınç yüksekliğidir. İkinci büyük risk faktörü de yaştır. 40 yaşın üzerinde bu risk artar” diye konuştu.

Genetik faktöre de dikkat çeken Dr. Yılmaz, ailede göz tansiyonu olan kişilerin mutlaka 40 yaşını beklemeden Dünya Sağlık Örgütü’nün de öngördüğü gibi yılda bir defa göz taramasından geçmeleri gerektiğini söyledi.

“GLOKOM’UN NET BİR BELİRTİSİ YOK”
Glokom’un sinsi bir hastalık olduğunu belirten Uzman Dr. Suzan Güven Yılmaz, hastalığın tam net bir belirtisinin olmadığını ifade ederek, ancak bazı hastaların şanslı olduğunu ve hastaların ışık, hare ve bulanık görme gibi şikayetlerle hastaneye başvurduğunu belirtti. Normalde 10 ile 21 mm arasındaki göz basıncının normal kabul edildiğini, 21’in üzerinde ölçüldüğü zaman yüksek göz tansiyonu dendiğini belirtirken; diğer yandan, her zaman yüksek tansiyonun glokoma sebep olmadığını vurguladı. Glokomun gelişimi göz tansiyonu görme sınırına basınç yapıp görmeye zarar verdiğinde bu hasarın çoğu hastada 21’i geçince, bazılarında ise daha yüksek rakamlarda oluştuğunu, çünkü bazı bünyelerin bu rakamları tolera edebildiğini sözlerine ekledi.

İHA

Kaynak: HaberTürk

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir