Karaciğer Büyümesi Tedavisi

Karaciğer Büyümesi Neden Olur

Karaciğer büyümesi tıp dilinde Hepatomegali olarak tanımlanır. Karaciğerin normal büyüklüğü dışındaki sınırlara ulaşması sorunudur.Yetişkin bir insanda normal karaciğer büyüklüğü aşağı yukarı bir futbol topu büyüklüğündedir. Ancak bazen bazı faktörlerden dolayı karaciğer normal büyüklüğü dışına ulaşır. Karaciğer büyümesi tek basına hastalık değildir. Ancak kalp yetmezliği, karaciğer iltihaplanması ve kanser gibi hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkar.Karaciğer büyümesini engellemek için karaciğer büyümesine etki eden hastalığın tespiti ve tedavisi önemlidir. Etmen hastalık tedavi edilmedikçe karaciğer büyümesi engellenemez.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer büyümesi genellikle belirti göstermez. Hastalar genellikle etmen hastalık belirtileri nedeni ile gözetim altına alınırlar. Ve bu süreçte yapılan araştırmalar neticesinde karaciğer büyümesi ortaya çıkar.
Eğer başka bir hastalık belirtisi de hissedilmez ise hasta da karaciğer büyümesine bağlı olarak sarılık hastalığı gözlemlenir. Karnın sağ üst tarafında hissedilen ağrı da karaciğer büyümesine haberci olabilir.Karaciğer büyümesine etki eden faktörleri şöyle sıralayabiliriz.Kişinin aşırı alkol tüketmesi, alkolik durumlarına sahip olması karaciğerlerde büyüme yapabilir.Karaciğerlerde aşırı yağlanma faktörü, karaciğeri yağlandıracak besin düzenine sahip olunması karaciğer büyümesine etkendir.

Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavisi


Şeker hastaları ve aşırı kilolu insanlarda bu risk daha ön plandadır.Hepatit hastalıkları karaciğer büyümesinde önemli bir etmendir. Hepatit A,B ve C tipleri karaciğerlerde iltihaplanmalara ve dolayısı ile karaciğer büyümesine zemin hazırlar.Hastalarda görülen kalp yetersizliği sorunları da karaciğer büyümesini tetiklemektedir. Çünkü pompalanan kan bir süre sonra karaciğerlerde toplanmaya neden olur ve iltihaplanmalar oluşur.
Kişinin vücudunda aşırı demir kaynağı olması da karaciğer büyümesi etkenidir. Vücutta biriken fazla demir karaciğer, kalp, dalak ve pankreasa aşırı baskı yapar ve bu organların normal düzenlerini tahribata uğratır.

Karaciğer Büyümesi Tedavi

Kanser gibi ur sahibi hastalıklarda karaciğer büyümesine nedendir. Özellikle lösemi hastalığında yaşanan kan hücrelerinin düzensiz çoğalması karaciğeri etkileyerek büyümesine ya da iltihaplanmasına sebebiyet verir. Lösemi hastalarında karaciğer büyümesi yanında dalakta da büyüme gözlemlenir.Büyüyen karaciğer muayeneler ve ultrasonlar sonucunda kolaylıkla tespit edilir. Karaciğerin sertliği ve yüzeysel şekilleri bu muayenelerde önem taşımaktadır. Bu nedenle ultrason yöntemleri daha iyi sonuç verir.Kişilerin karaciğerlerini korumak için en başta alkol kullanımını azaltmaları hatta sıfırlamaları gerekmektedir. Alkol kullanımı yayında sigara kullanımı sonlandırılmalıdır.

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Çevre kirliliğine maruz kalınmamalıdır. Aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle kırmızı et tüketimi bilinçli yapılmalıdır. Gıdalarda bitkisel yağ kullanımına özen gösterilmelidir. İlaç kullanımı her zaman doktor kontrolünde yapılmadır. Çünkü bazı bilinçsiz tüketilen ilaçlar veya aynı anda kullanılan ilaçlar birleştiğinde direkt olarak karaciğeri tahrip etmektedirler.Zehirli kimyasal maddeler ile temas sıfıra indirilmelidir. Böylesi bir uğraş içinde olan kişilerinde solunum yollarını koruyucu önlemler alması gerekmektedir.

Aşırı kilo alımından uzak durmalısınız ve her zaman kilonuzu sabit düzende korumaya çalışmalısınız. Aşırı kiloya sahip iseniz mutlaka fazla kilolardan arınmalısınız. Sadece karaciğer büyümesi değil, diğer organlarımızın da işlevselliğinin gözetim altında olabilmesi acısından düzenli olarak sağlık taramalarından geçmek her türlü hastalık için koruyucu önlem niteliği taşımaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

12 yorum

 1. benım karaciğerim 17 cm olmuş 🙁 🙁 ne yapmalıyım ? normali nekadr olmaıdır?

 2. ben hilmi eşimin karaciger vedalak büyüyor onlarca tahlil yaptırdık sonuc alamadık ne yapmalıyız dedi ki:

  ben hilmi eşimin karaciger vedalak büyüyor onlarca tahlil yaptırdık sonuc alamadık ne yapmalıyız

 3. iyi günler bende karaciger ve dalak buyumesı var sol tarafımda bı sıskınlık var oraya egılınce agrıyor doktora gttım bıse olmaz dedı ılac dahı vermedı neyapmalıyım?

 4. Merhaba annemin yumurtalıklarında kist vardı ve onun icin muayeneye gittiginde karacigeride buyumeye baslamis. Acaba ne olabilir korkuyorum bu kötü birşey mi.

 5. merhaba kayinvalidemin sag kalp kapakcigi bozuk ve karaciger yetmezligi var ayrica karin boslugunda kan ve sivi var hastanede bir defa su alindi sonucunda kan birikdi durumu söz konusu oldugundan biyopsi yapilamiyor bilgilendir menizi rica ederiz

 6. benim karaciğerim 21,5 cm büyük geçen seneden beri yediklerime dikkat ediyorum 1 senedir kesinlikle alkol kullanmadım. hastaneye gidip kontrol ettirmek istiyorum ama sonuçtan çok korkuyorum. büyüyyen karaciğer tekrar küçülebbilir mi?

 7. hayır çönkö bende de karaciğer hastalığı var ama benimki 6.5 cm ye yükselmiş durumda ama bende ne yapacağımı bilmiyorum

 8. bende gut hastalığı var. gutda gretenin yüksekliği üreye karışmış ürede böbrekte taş yapmış. batın ultrasyon cekimlerinde karaciyer 166 mmartmış,prostat boyutları 50,42,36mm volümü 41cc olmuş. bütün bu olumsuzluklar guttan kaynaklanmış olabilirmi?

 9. peki bende karaciğer büyümesi var ne yapmam gerekir şu an ise normalden 4.5 cm büyük ne yapmamm gerekir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir