Gözleri bile açılmadan ameliyat!

Adana’da 11 Ocak’ta doğan Mustafa Çimen, dünyaya geldikten 5 gün sonra bulanık görmeye neden olan katarakt hastalığı nedeniyle iki gözünden de ameliyat edildi

Doğum sonrası Mustafa bebeğin göz bebeklerindeki siyah lekeyi fark eden annesi 37 yaşındaki Ebru Çimen, özel sağlık merkezinde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Mürşitoğlu’na başvurdu. Yapılan muayenede Mustafa bebeğin iki gözünde de yeni doğan bebeklerde görülme oranı 20 binde 1 olan doğuştan gelen katarakt saptandı.

Dr. Metin Mürşitoğlu, lazer teknolojisi kullanarak bir saat süren ameliyatla minik Mustafa’nın gözlerindeki kataraktları aldı. Doğuştan gelen kataraktlarda erken teşhisin önemli olduğunu belirten Dr. Mürşitoğlu, 3 yıl sürecek tedavinin yeni başladığını belirtti. Mürşitoğlu, “Mustafa bebeğin tedavisinin tamamlanması için 2- 3 yaşına kadar gözlük veya lens takması gerekecek. Büyüyünce yapılacak ikinci ameliyatla da tedavisi tamamlanıp, gözlerinde sorun kalmayacak” dedi.

KATARAKTIN YENİ DOĞANLARDA ERKEN FARK EDİLMESİ ÖNEMLİ
Doğuştan gelen kataraktın görüldüğü andan itibaren ameliyat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Metin Mürşitoğlu, şöyle devam etti:

“Bu yeni doğanlarda 20 binde bir görülen bir durumdur. Ayrıca bu kadar erken fark edilmesi çok önemlidir. Yeni doğanlarda katarakt, göz bebeklerindeki siyah noktadan, bebeklerin objelere karşı ilgisizliğinden fark edilebilir. Hatta çekilen fotoğraflarda, gözün üzerinde çıkan kırmızı refle sağlık demektir. Bu yoksa bile aileler yeni doğanlarda katarakttan şüphelenebilir. Doğuştan gelen katarakt, görüldüğü andan itibaren mutlaka ameliyatla alınmalıdır.”

DHA

Kaynak: HaberTürk

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir