Fıtık Belirtileri

Fıtık  Tedavisi

Fıtık genellikle vücudun bağlantı noktalarında görülür. Bu bağlantı noktalarındaki işlevsel bozukluk ya da kusurlar fıtık olarak tanımlanır.Genellikle göğüs ile karnı ya da karnı bacaklara bağlayan noktalarda görülür.
Sonradan fıtık görülebileceği gibi doğuştanda fıtık sorunlarına rastlamak mümkündür. Bu fıtıklar genellikle göbek bağı çevresinde görülen göbek fıtığı ya da kasık fıtıklarıdır.


Bel Fıtık


Fıtığa yol açan faktörler ise, Bilinçsizce ağır kaldırılması, adalelere bilinçsiz baskı ve ani hareketler, karın bölgesine ağırlık yüklenmesi, organların yerleşimini etkileyecek boyuttaki tümörler, zorlu gebelik durumları, aşırı ve kronik kabızlık yaşanması, karın baskısına sebebiyet veren öksürmeli hastalıklar ve öksürük nöbetleri olarak özetlenebilir.Fıtık günümüzde en çok rastlanılan rahatsızlık türüdür. Ve pek çoğu cerrahi müdahale gerektirmektedir. Yerinden kayma yapan fıtık bölmesi yani fıtık torbasının alınması şeklinde ya da yerine yerleştirilebilmesi şeklinde cerrahi müdahale yapılarak fıtıklar tedavi edilebilmektedir.

Kasık Fıtık
Fıtık çok ağrılı bir rahatsızlık olduğu için genellikle cerrahi müdahalede gecikme söz konusu değildir. Ancak günlük yorgunluk olarak değerlendirilen bazı fıtık ağrılarının ciddiye alınmaması gibi durumlarda fıtık ameliyatları zorlaşmaktadır. Tedavi sonrasında bile ağrıların devam etmesi gibi durumlar gözlemlenebilmektedir.Fıtık hastalığı evreler ile ayırt edilebilmektedir ve müdahaleden önce hastanın fıtığın kaçıncı evresinde olduğunun tespiti çok büyük önem taşımaktadır.Fıtık ameliyatının bir aciliyeti yoktur. Hasta kendi rızasına göre tarih belirleyebilmektedir. Ancak ağrıların şiddetinin her gecen gün artacagı da göz ardı edilmemelidir.

Fıtık Nedir
Sürekli ertelenen ve önemsenmeyen fıtık sorunları zaman içerisinde diğer organları da etkileyebilmektedir. Bunlardan en yaygın olanı ise fıtık arasına bağırsak sıkışması durumudur. Bağırsak sıkışır ve kan dolaşımı engellenir. Bu gibi durumlarda acil ameliyat gerekmektedir. Bu durumda bile ertelenen ağrılar ise kangren gibi tedavisi mümkün olmayan sorun şeklinde gündeme gelebilmektedir.Fıtık ameliyatları sonrası genellikle tedavi mümkündür. Ancak bazı durumlarda doktorlar fıtık ameliyatını çözüm olarak görmezler ve ameliyat olmaksızın fıtık gözetim altında geçirilen bir hastalık seklinde seyreder. Bu durumlardan bir tanesi fıtık olan kişinin aşırı kilolu olmasıdır. Aşırı kilo sahibi olan kişinin fıtık torbasının toplanmasının mümkünatı yok denebilecek kadar imkânsızdır. Bu gibi durumlarda gerçeklesen fıtık ameliyatlarında zamanla yine basınç nedeni ile fıtık torbalarında patlama görülür ve hasta sürekli olarak cerrahi müdahaleye maruz kalmak zorunda olur.

Fıtık Ameliyatı
Fıtık belirtileri genellikle ayakta durmada zorlanma, uzun süren yürüyüşler sonrasında belde ve bacaklarda aşırı sızı, gün içinde belde ağrılar ve bacak bölgesinde uyuşmalar şeklinde belirti gösterebilmektedir. Bu belirtilerin hepsi günlük yorgunluk olarak isimlendirilip göz ardı edilmektedir. Bel fıtıklarının çoğu ise belde kireçlenme olarak isimlendirilip yanlış tedavi yöntemlerine gidilmesine sebebiyet vermektedir.
Fıtıktan korunmak için ve var olan fıtık ağrılarını azaltmak için hiçbir zaman dengesiz yük taşımamalıyız. Uzun süren ağırlık kaldırılmasına girişmemeliyiz. Uzun süre dengesiz şekilde ayakta durmamalı ve vücudu dengesiz bir şekilde tutarak uzun süreli yürüyüşlerden kaçınmalıyız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir