Baş Ağrısı Nedenleri

Baş Ağrısı Nedir

Baş ağrısı oldukça yaygın olan, sebebi birçok farklı şey kaynaklı bir rahatsızlıktır. Rahatsızlık diyorum çünkü bazı insanlar ağrı kesicileri hayatlarının bir parçası yapmaktalar. Saymakla bitmeyecek kadar sebebi olan baş ağrıları, bazen sizin bir hastalığınızdan kaynaklı olabilir. Bazen ise, tamamen stresin sebep olduğu ağrılar yaşarız. Ancak doktorlar, her sağlıklı bireyin ayda bir ilaç içme hakkı olduğunu vurguluyor. Bu da demek oluyor ki, her başımız ağrıdığında ilaca sarılmamalıyız. İçtiğimiz ilaçların çok oluşunun, birçok yan etkisi ile karşılaşabiliriz. Örneğin, ilaca bağışıklık kazanan vücut hastalandığımızda almak zorunda olduğumuz ilaçlara tepkisiz kalır. Akabinde iyileşme sürecimiz uzar. Anlık rahatlamalar için, ilaç kullanmak kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Baş Ağrısı Sebepleri

Belirtildiği gibi baş ağrımızın nedeni stres kaynaklı olabiliyor, hayatımızda ki problemlerimizi çözemediğimiz de şayet çalışıyorsak işimizle ilgili sorunlarımız yüzünden de bunu yaşayabiliyoruz.  Hal böyle olunca da, ilaç alarak rahatlama yoluna gidiyoruz. Bunun yerine kendinizi rahatlatacak seçenekler üretebilirsiniz. Kendinize vakit ayırıp, sevdiğiniz herhangi bir şey ile geçirebileceğiniz 5-10 dakika bile size çok iyi gelebilir. Bunun dışında herkes tarafından bilinen migrende bazen dayanılmaz baş ağrılarına sebep olur.

Baş Ağrısı Belirtileri

Baş ağrısının sürekliliği ve artış göstermesi durumunda, bir doktora başvurmuş olabilirsiniz, hatta belki de tedavi süreciniz bile oldu. Ancak sonuç alamadıysanız bunun sebebi psikolojik olabilir. İlgili alan doktoru ile bunu çözüme kavuşturabilirsiniz. En azından, eğer gerçekten ilaca ihtiyacınız var ise bunu bilinçli bir şekilde yapmış olursunuz. Baş ağrısının çok daha ciddi boyutları vardır. Tümör varlığı kendini şiddetli baş ağrısı ile gösterebilmektedir. Kişi kendinde öncesinde olmayan bir ağrının olduğunu düşünüyor ise mutlaka ilgili doktor ile irtibata geçmelidir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Bazen yaralanmalara bağlı olarak da baş ağrısı görülebilir. Basit bir şekilde başlayan grip, nezle vb. gibi rahatsızlıklar ile baş ağrısı görülmektedir. Yüksek tansiyon, kulak, burun, boğaz, göz rahatsızlıklarında, alkol alımında bu ağrı ile karşılaşılmaktadır. Uzmanlara göre 200’den fazla sebep var baş ağrısı için.

Baş Ağrısı Sonuçları

Bazılarının sebebi oldukça ciddi iken, bazıları sadece günlük basit sebepler yüzünden yaşanmakta. Ancak her ne olursa olsun strese karşı kendimizi korumamız gerektiği bir gerçek. Belki sorunlarınız ile başa çıkamıyor ve bunu sürekli olarak yaşıyorsunuz. Bazı hobiler ile kendinizi rahatlatabilirsiniz. Bugünün basit baş ağrıları yarın size büyük dilimler halinde geri dönebilir. Unutmayınız ki, iyilikte her şeyin başı sağlık, kötülükte her şeyin başı strestir. Bu nedenle kişiliğinizi ve hayatınızı bu yönde iyileştirip bu tür rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir