Ağız Kokusu ve Diş Sağlığınız İçin Gerekli Besinler

Ağız Kokusu ve Diş Sağlığınız İçin Gerekli Besinler

Yazımızda sizlere ağız kokusunu, diş çürümesini önleyen besinleri listeyeceğiz.Uzmanlar tükettiğimiz besinler olan kereviz, peynir, balık ve yeşil çay gibi ürünlerin dişleri güçlendirdiğini, ayrıca istenmeyen ağız kokusunun ortadan kaldırdığını söylüyorlar.

Gelin, ağız ve dişlerimize yararlı olan gıda ürünleri yer verelim:

Kereviz: Kereviz dişleri 2 yolla korur. Kereviz ayrıca çiğnemeyi gerektiren bir bitkidir. Bu bitki hem de tükürük salgılanmasını sağlıyor. Bu da çürüklere neden olan bakterileri etkisiz hale getirir. Kerevizin lifli veya sert yapılı türleri diş etini masaj yapıyor ve diş aralarını temizliyor.

Peynir: Peynir dişler için çok hayırlı bir üründür. İlk olarak ağzın PH değerini ayarlamaya yardımcı olur. Bu süt ürünü dişleri çürüklere karşı koruyup, yeni çürüklerin oluşmasını engellemektedir. Özellikle şekerli gıdalar alındıktan sonra üzerinden yenen bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini ortadan kaldırır.

Yeşil Çay: Yeşil çaydaki katresin maddesi ağızdaki bakterileri yok eder. Ayrıca kanser hastalığının de önler. Bu madde aynı zamanda kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri ağız boşluğundan uzaklaştırır.

Kivi: Vitamin C eksikliği diş etini hassaslaştırır, bakterilere karşı direnci daha da zayıflatır. Böyle bir durum peridontal rahatsızlığa yol açabilir. Bununla karşılaşmamak için yeterince C vitamini almak gerekir ve bunun için kivi en iyi seçimdir. Çünkü Kivide diğer meyvelere oranla C vitamini daha fazla oluyor.

Yoğurt: Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere faydalarını saymakla kurtarmak mümkün değildir. Kalsiyum periodontal rahatsızlık dolayısıyla sarkmış ve zayıf dişleri iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca diş sağlığınızı düşünüyorsanız, kalsiyum bol olan ürünleri gıda rasionunuza girin.

Maydanoz: Kötü ağız kokusuna neden olan gıdaları kabul ettikten sonra biraz maydanoz çiğnemek ağzımızda hoş bir kokunun oluşmasına neden olacaktır. Bu zaman ağız boşluğumuz olan kötü koku maydanoz sayesinde hoş bir kokuya dönüşür.

Çilek: Çilek dişlere ve diş etlerine çok olumlu etkiler. Bu meyvenin içinde mevcut olan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir ve yeniden oluşmasını engellemektedir.

Kuru yemiş: Kuru yemiş ve çekirdekleriyle dişin üst katını kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerir. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olarak, çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Kuru kavununu çekirdeklerine de kalsiyum içerir.

Elma: Bu meyve kabuklu yendiği zaman dişleri güçlendirir, damağı tedavi ediyor, ayrıca ağız boşluğunu temizler. Bu nedenle, elma, havuç gibi meyveler bıçakla kesilmiş ve soyulmuş halde değil, ısırarak yenmelidir.

Balık: Malzemeler dişlerimize ve diş dokularımız olumlu etkileyen maddelerle zengindir. Balıkta dişleri sertleştiren fosfor bulunmaktadır ki, bunun da dişlerimizin pekiştirilmesine çok başarılı rolü oluyor. Bu nedenle uzmanlar sağlıklı dişlere sahip olmak için haftada en az bir kez balık yemeğimizi öneriyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir