SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Zehirli Ve Zehirsiz Mantarlar Hangileridir? Zehirsiz Mantarlar Ayırt Edilebilir mi?

Zehirli Ve Zehirsiz Mantarlar Hangileridir? Zehirsiz Mantarlar Ayırt Edilebilir mi?

Doktorlar uyardı yağışlı havaların ardından üreyen mantarlar insanlara ciddi zararlar verebilir!

Türleri bilinmeyen bazı mantarların toplanıp tüketilmesi ve halka satılması insanlarımız için ciddi bir risk taşımaktadır. ve her sene yapılan uyarılara rağmen birçok kişi halen daha zehirlenmektedir. İnsanlarımızın kulaktan dolma bilgilerle zehirli ve zehirsiz mantarları birbirinden ayırt etmeye yeltenmeleri de zehirlenmelere davetiye çıkarıyor.

Doğada yaklaşık 200 e yakın zehirli mantar bunlardan yaklaşık 10 tanesi de öldürücü etki taşıyor. köy göçüren, öldürücü yeşil şapka veya dede mantarı olarak geçen mantarlar öldürücü mantardır. İnsanlarımızın hiçbir bilimsel bilgisi olmadığı gibi tamamen sağdan soldan duyulan uydurma bilgiler ile zehirli ve zehirsizleri birbirinden ayırmaya çalışmaları bir çok zehirlenme olayını da beraberinde getiriyor.

En çokta pişirilen mantar zehirsizdir. Veya yoğurt ile yenen mantardan kimse zehirlenmez gibi bilinçsizce sağdan soldan duyulma laflar yüzünde bir çok kişi zehirleniyor. Mantarların çokça tüketildiğini düşünürsek güvenilir ve kaynağı bilinen mantarların tüketilmesi faydalı olduğunu dile getiren uzmanlar doğada bulunan mantarların bilimsel dışında zehirli veya zehirsiz olarak ayrılmasının güç olduğunu vurguluyor.

 

İHA

Kaynak: HaberTürk

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir