SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Zatürrenin Belirtileri

Zatürrenin Belirtileri

Eğer zattürre hastalığına kapıldığınızı düşünüyorsanız belirtiler 24 saat içinde gözle görülmeye başlayıp sizi çok fazla rahatsız edecektir. Ancak onları vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadelesi olarak görebilirsiniz. Gençlere nazaran daha az belirtilerle karşılaşabilirsiniz Zatürrenin genel belirtilerini şöyle sıralayabiliriz.

Yüksek ateş: Sizi çok terleten yüksek ateş kendinizi hasta gibi hissettirmenizi sağlar. İştahınızı kapatır ve kabuslar görmenizi sağlayabilir.

Öksürük:  Zatürrenin en belirgin özelliği olan öksürük balgamlı yada balgamsız olarak yapılabilir.

Balgam: Öksürdüğünüzde akcigerlerden çıkan kötü çirkin görünümlü maddelerdir balgamlar. Solunum yollarınız tarafından üretilmiş olup vücudunuzun mücadele olarak ürettiği akyuvarlardır.

Nefes almada güçlük çekme : Zatürreyseniz merdiven çıkarken çok yorulabilirsiniz ve nefes alıp vermede güçlük çekebilirsiniz. Normal insanlar dakikada 12 ile 30 nefes alıp verirken zatürre olan kişiler de bu sayı 28 i bulabiliyor.

Öksürük akciğerlerin enfeksiyondan kurtulmasının bir yolu. Solunum yollarınız iltihaptan hasar gördüyse akciğerlerinizin kendini temizlemesi için öksürmeniz şart.

Birkaç tane daha var onları da şu şekilde sıralayalım : Göğüs ağrısı, Dudaklarda meydana gelen morarma(Tırnaklarda da olabilir.), bilinç bulanıklığı,

 

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir