Zatürre Bitkisel Tedavi

Zatürre Belirtileri

Akciğerlerin enfeksiyonu olarak tanımlanır. Akciğerin en ufak hava yollarını etkiler. Tıp dilinde Pnömoni olarak adlandırılır. Eğer enfeksiyon birkaç hava yolunu etkiliyor ise buna lobel pnömoni denilir.
Genellikle ileri yaşlardaki insanlarda görülür. Tedavisi mümkün olmakla beraber genellikle ölüm ile sonuçlanır. Zatürre genellikle yaşlı ve zayıf kişilerde görülür ancak genç erişkin ve çocuklarda da görülür ve sonuçları yine ciddi sorunlar olabilir.

Zatürre Nedenleri

Pnömoninin sonuçları enfeksiyon direncine bağlı olarak, hastanın yaşına bağlı olarak, tanı ve teşhisin süresine bağlı olarak, antibiyotik kullanımına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.Genellikle ağır öksürük atakları ve öksürük ile balgam atımı şikâyetleri ile başlar. Bazen öksürük sırasında kan atımı görülebilir. Bu durumlarda balgam pas rengine bürünür. Yüksek ateş, göğüs bölgesinde ağrı, hızlı ve zor solunum yapma şeklinde belirtiler gösterir. Bu süreçte tanı ve tedaviye başlanmazsa kandaki oksijenin azalması ile birlikte şuur kaybı durumları gözlenebilir.

Zatürre Nedir

Zatürre nedenleri olan başlıca mikroplar; Streptokok, Haemofilus, Klebsiella, Lejionella, Tüberküloz’dur.Bazen ortamda bulunan bazı maddelere karşı alerjik tepkilerde zatürree sebebi olabilir.Zatürreeyi etkileyen faktörler arasında en başta sigara kullanımı olmak üzere; aşırı alkol kullanımı, dalak ameliyatı ve kemoterapi gibi ağır ameliyatlar, cerrahi müdahaleler, kistik fibrozlar, etkili olabilmektedir.

Zatürre Aşısı

Kişide nefes darlığı, soluk alıp vermede güçlük, balgamlı öksürük, yoğun ya da kanlı balgam atımı gibi şikâyetler görülmesi halinde hastanın akciğerleri dinlenir. Hırıltılı soluk alıp verme algılanması durumunda ya da göğüs üzerine basınç uygulanması ile ağrı şikâyeti oluşması halinde zatürree tanısı koyulabilir. Tanıyı doğrulamak için genellikle akciğer röntgenine gidilir. Mikrop türünün algılanması için ise balgam örneği alınıp biyopsiye gönderilir. Bu işlemlerden sonra antibiyotik tedavisine geçilebilir.

Zatürre Tedavisi

Antibiyotik tedavisi genellikle hastanede yatış verilerek ve damar içine enjekte şeklinde uygulanır. Hastada bu süreçte halsizlik, yutkunmada güçlük ve ateş sorunları devam edebilir.İlerleyen zatürree vakalarında ise kanda oksijen seviyesinin düşmesi durumlarında oksijen takviyesi tedavisi uygulanabilir. Bazı hastalarda sıvı kaybı meydana geliyor ise sıvı takviyesi yapılabilir.Domuz gribi virüsü ile hastalık geçiriyor olan kişilerin zatürreeye yakalanma riski çok daha fazladır. Öldürücü sonuçlar görülebilir. Zatürre için geliştirilmiş aşıların koruyucu özellikleri nedeni ile risk grubundaki kişilere mutlaka bu aşılar uygulanmalıdır. Zatürre vakası olan hastalar hastalığın kademesine göre ayakta ya da yatış yapılarak tedavi edilir.

Zatürre Bitkisel Tedavi

Alternatif tıpta ise zatürre çuha çiçeği şurubu, Hatmi çiçeği çayı, incir çayı, kaymak ve badem karışımı,
kırlangıç otu çayı, köpek üzümü çayı,  Limonlu ballı ılık su, Menekşe çayı, Sirke ve bal karışımı çayı,
Göğüs kısmına tarçın yağı sürülerek,  4-5 saat aralıklarla zeytinyağı içilerek, balgam söktürücü ayva yaprağı çayı içilerek hafifletilebilinmektedir.
Zatürre belirtilerinden en az ikisinin tanısında hiçbir müdahalede bulunmadan bir uzmana başvurmak ise en doğru yöntemdir.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir