Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

ZATÜRRE ÇOCUKLARI EN ÇOK ÇOCUKLARI TEHDİT EDİYOR

     Akciğer de oksijeni alıp verme görevini yapan alveol adı verilen hava keseciklerinin iltihaplanması ile oluşan zatürre, her yaşta görülmekle birlikte en çok bebekler, 65 yaş üzerindeki kişiler, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar ve kalp hastalığı bulunanları daha fazla etkilemektedir. Zatürre, yaşlı kişilerde sinsi bir şekilde başlayabiliyor ve belirti vermeden ilerleyebiliyor. İhmal edildiği takdirde ölüm ile sonuçlanabilecek kadar tehlikeli olan bu hastalıkta ciddi bir bakım ve erken teşhis oldukça önem taşımaktadır.

ZATÜRRE BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

      Zatürre, sigara içenlerde, solunum yolları hastalığı geçirenlerde, kalp ve şeker hastalarında, alkoliklerde ve bağışıklık sistemi normal olmayan kişilerde de çok görülmektedir. Sigara içen anne ve babaların çocuklarında diğer solunum yolları hastalıkları gibi zatürre de daha çok görülebilmektedir. Zatürre belirtileri, genellikle birdenbire ateş, titreme ve üşüme ile başlayabiliyor. Başlangıçta kuru olan öksürük gittikçe balgamlı bir hal alırken rengi sarı-yeşil arasıdır. Bazen kanlı balgama da rastlanabilmektedir. Nefes alırken batar tarzda göğüs ağrısı, iltihabın akciğer zarına kadar ilerlemiş olduğunun işaretidir. Bazı durumlarda akciğerdeki iltihapla birlikte akciğer zarları arasında sıvı da toplanabilir. Zatürre akciğerlerin geniş bir bölümünü tutmuşsa ya da her iki akciğerde yaygın olarak bulunuyorsa, nefes darlığına da yol açabilir. Tırnaklarda ve dudaklarda morarmaya rastlanabilir. 40 yaşın üzerindeki sigara tiryakisi kişilerin zatürreleri oldukça dikkatli izlenmelidir. Zatürreyi önleyici aşı pek çok kişinin yaşamını kurtaracak bir yöntem olmaktadır. Bu tehlikeli hastalığa karşı aşı yaptırılmalı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hastalık genellikle aile içinde, özellikle küçük çocuklar ve okul çocukları arasında yayılma eğilimindedir. Zatürre aşısının mevsimi bulunmuyor yıl boyunca her zaman yapılabiliyor. Zatürre nedeniyle hastaneye yatırılan kişilerin risk grubunu oluşturabileceğinden rutin doktor ziyaretlerinde veya hastaneye yatırıldıklarında taburcu olmadan önce aşılanması gerekir. Temizliğe, el hijyenine dikkat edilmeli, sigara içmemek, alkolden kaçınmak, dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

      Zatürre tedavisi olan bir hastalık ve tedavisi de başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Yaşlıların, çocukların, kalp, astım, diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilere havanın çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalarında fayda vardır. Giyime özen gösterilirken soğuktan koruyacak biçimde giyinilmesinin yanı sıra aşırı terlememeye de dikkat edilmelidir. Kış ve soğuk diye fazla enerji almak her ne kadar iyi olsa da aşırı yağlı yemek ve az hareket, kilo almaya neden olabileceğinden öğünler muntazam yenilmeli. Sabah kahvaltılarının yanı sıra enerji verecek mevsim meyve ve sebzelerinin tüketimine ağırlık verilmelidir. 65 yaşın üzerindekilerin, altta yatan başka hastalığı olanların, solunum yetmezliği bulunanların ya da ağır zatürresi olanların hastanede yatırılarak tedavi edilmeleri gerekiyor. Soğukta özelikle hamileler mevsim hastalıklarına yakalanmamaya özen göstermeli, toplu yerlerden uzak durmalılardır. Zatürreden korunmak için iyi beslenmek ve sigaradan uzak durmak çok önemlidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir