Yüz Felci Tedavisi

Yüz Felci  Nedir

Felcin oluşumu genellikle değişik sebeplere maruz kalınmakla oluşur. Bunların arasında sayılabilecek olanlarından ise aşırı soğukta kalan kişilerde görülen yüz felci oluşmaktadır. Yüz felcinin oluşmasının sebebi genellikle beyindeki sinirlerin çeşitli nedenlerle hastalanması neticesinde gelişir. Yüz felcinin ilk belirtileri arasında dudak bölgesinden yanaklara doğru yayılan bir hissizlik ilk belirtileri arasındadır. Bu sırada kişi dudaklarından akan tükürüklerini bile toparlamakta hissizleşebilir. Yüz felcine yakalanan kişilerde sıklıkla görülen klimalı ortamlarda bulunan ve o sırada sürekli olarak klimanın soğuk üfleyen tarafının yüz felcine yakalanan kişiye doğru çalışmasıdır. Yani yüz felci soğukta yani kış aylarında görülebilir ya da yaz sıcağında soğuk oluşan yerlerde de rastlanılmaktadır.

Yüz Felci  Belirtileri

Sıcaktan soğuğa ani bir şekilde geçilirken bu sırada yüz felci oluşabilir ya da hava sirkülasyonu sebebiyle oluşan değişim iklim koşullarında da yüz felcinin oluşmasına zemin hazırlanmaktadır. Bunun için kişilerin kendilerini yüz felcinden korumak için eğer klimalı ortamda çalışmak ya da bulunmak istediklerinde yüzlerini oluşan soğuktan koruyarak sakınmaları gerekir yine kış aylarında ise aşırı soğuklarda yüzlerini uygun bir örtü altında koruma altına almaları kendileri için önemlidir ki bu şekilde kendilerinde oluşabilecek yüz felcine karşı koruma altına alınabilsinler.

Yüz Felci  Neden olur

Bazı yüz felci vakaları ileri safhalarda oluşur bunun halk arasındaki tabi yüzü gözü çarpılmış şeklindedir ki bu yüz felcinin çok şiddetli bir şekilde oluştuğunun işareti sayılmaktadır. Yüz felci geçirilen ameliyatlar neticesinde beyin damarlarına ulaşan sinirlerin harabiyet görmesi ya da sinir uçlarının kesilmesi veya kopması sonucunda da yüz felcine rastlanılabilmektedir. Yüz felci önemsenmesi ve dikkat edilmesi gereken önemli rahatsızlıklardandır. Yüz felci geçiren bir hastanın daha ileri dönemlerde de yüz felcine tekrar yakalanma olasılığı bulunduğundan böyle kişilerin mutlaka kendilerine kontrol altında tutarak hep dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Yüz Felci  Ameliyatı

Yüz felci geçiren bir hastanın yüz hatlarında değişiklik ve farklılık oluşmaktadır. Yüz sabit ve ifadesiz bir haldedir. Yüz mimikleri kullanılmak ve yüz hatları hareket ettirilmek istendiğinde gülmek istediğinizde ya da üzüntünüzü belli etmek istediğinizde ifade oluşumu görülmez. Kaş ve alın tarafındaki kaslar hissizleştiğinden hareket etmekte ve tepkilerini göstermek hasta oldukça zorlanır hatta bunları yapamaz haldedir. Göz kapağı kapanmaz. Yüz felci bazı kişilerde tek taraflı bazı kişilerde ise yüzün tamamında görülebilir. Felç oluşan taraf hangi taraf ise bu bölgede bulunan organlar hareket ettirilmekte zorlanma ve görüntüde ise kayma gözlemlenmektedir. Ağız bölgesinde ise oldukça belirgin şekilde felç hangi tarafta oluştu ise o tarafta açı bozukluğu bulunur.

Yüz Felci  Nasıl olur

Yüz felci vakalarında hastanın mutlaka bir doktor kontrolünden geçirilerek uygun tedavi seçeneğinden yararlanması sağlanmalıdır. Hastanın hangi sebep sonucu yüz felci geçirdiğinin tespitinden sonra doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemlerine geçilir. Aşırı soğuktan dolayı geçirilen yüz felcinde hastanın kesinlikle soğukla ilgisinin kesilmesi ve soğuğa çıkması yasaklanır. Bu sırada hastanın yüzündeki hiçbir işlem yapmaması yani yıkaması ve temizlemesi önerilmez ve dışarı çıkmadan dinlenmesi sağlanır. Zaten hastanın yüzündeki görüntü onu rahatsız edeceğinden ve etrafındaki insanlardan da alacağı tepkilerden etkilenmemesi için de bu zorunludur. Yüz felcinden uygulanacak tedavi yöntemlerinden olan fizik tedaviden oldukça fayda sağlanmaktadır. Yüz felci geçiren hastaların büyük bir bölümünde uygulanan tedavi sonrasında düzelme görülmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. MERHABA
    Çocuk normal doğum yapmıştır doğumundan sonra sık nöbetler geçirmiştir
    İki aylık iken yüzünün sağ tarafına ilişkin yüz felçliği oluşmuştur 3 aylık iken hidro sefaliye şant takılmıştır ancak toktorları tarafından geçici bir yüz felci olduğu söylemiş olup şu anda çocuk 3 yaşında ve sağ tarafta belirgin yüz felçliği bulunmaktadır

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir