Yurtdışından İlaç Temini

Yurtdışından İlaç Temini

1-Hangi ilaçlar yurt dışından temin edilir?

Sağlık giderleri Kurumumuz tarafından karşılanan sigortalı ve hak sahiplerinin tedavileri için gerekli görülen, ancak ülkemizde ruhsatlı olmayan veya ruhsatlı olduğu halde çeşitli nedenlerle üretilmeyen veya ithalatı yapılmayan ilaçlar yurt dışından temin edilebilir.

2-Bu ilaçlar kim tarafından temin edilir?

Temin işlemlerinin Kurumumuz ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan  Protokol esasları doğrultusunda Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla gerçekleştirilmesi esas olup, kişiler kendi imkanları ile de yurt dışından bu ilaçları temin edebilirler.

3- Temin İşlemleri nasıl yürütülür?

3-1-Hasta tarafından Türk Eczacıları Birliğine ulaştırılan ilaç talepleri Türk Eczacıları Birliği tarafından hemen incelenir. İlaç teminine esas olacak belgelerin tam olup olmadığı kontrol edilir. Söz konusu belgelerde bir noksanlık yoksa yurt dışından ilaç temin işlemleri Türk Eczacıları Birliği tarafından başlatılır ve sonuçlandırılarak ilaç hastaya ulaştırılır.
3-2-İlacını kendi imkanları ile yurtdışından temin edecek olanlar; öncelikle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüne başvurup söz konusu ilaca ait reçete arkasına yurtdışından temin edilmesine ilişkin onay alınmasını takiben Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne (Bahçelievler Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi) başvurmaları  halinde izlenecek yol hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.

4- İlaçların yurt dışından Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla teminine esas teşkil eden ve sigortalı ve hak sahiplerinden istenen belgeler şunlardır:

4-1- Adlarına eksiksiz düzenlenmiş reçete aslı,
4-2- Hastalığın tanısı, ilacın kullanılmasının gerekliliği, kullanılacak ilacın dozu ve kullanım süresini belirten sağlık raporunun/sağlık kurulu raporunun, raporun düzenlendiği tarihte geçerli olan Sağlık Uygulama Tebliğinde belirtilen şekilde onaylanmış örneği,
4-3- Hastanın T.C. Kimlik Numarasının bulunduğu kimlik fotokopisi,
4-4- İlacın teslim edileceği adres, hastanın ev telefonu, cep telefonu ve ulaşılabilecek ikinci bir kişiye ait telefon numarası,

5- Sigortalı ve hak sahiplerinin Türk Eczacıları Birliğine başvurmadan kendi imkanları ile yurt dışından ilaç temin etmeleri halinde istenen belgeler şunlardır:

5-1- Adlarına eksiksiz düzenlenmiş reçete aslı,
5-2- Hastalığın tanısı, ilacın kullanılmasının gerekliliği, kullanılacak ilacın dozu ve kullanım süresini belirten sağlık raporunun/sağlık kurulu raporunun, raporun düzenlendiği tarihte geçerli olan Sağlık Uygulama Tebliğinde belirtilen şekilde onaylanmış örneği,
5-3- Hastanın T.C. Kimlik Numarasının bulunduğu kimlik fotokopisi,
5-4- İlacın teslim edileceği adres, hastanın ev telefonu, cep telefonu ve ulaşılabilecek ikinci bir kişiye ait telefon numarası,
5-6- Şahsi tedavi için ilacın ithaline izin verildiğine dair Sağlık Bakanlığı tarafından arkası onaylanan reçete aslı veya Sağlık Bakanlığına reçete fakslanarak onay alınmış ise reçetenin aslı ile birlikte onaylanmış faks reçete.
5-7- Temin edilen ilaçların kutusu,
5-8 İlacın hangi ülkeden ve ne bedelle getirildiğini gösteren fatura veya buna eş belge aslı.

6-Sigortalı ve hak sahiplerinin Türk Eczacıları Birliğine başvurmadan kendi imkanları ile yurt dışından temin ettikleri ilaç bedellerinin ödenmesi;

Söz konusu belgeler sigortalı ve hak sahipleri tarafından doğrudan Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne (Bahçelievler Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi) ibraz edilmesi halinde Kurum mevzuatı doğrultusunda kendilerine ödemeleri yapılır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. Merhaba,
    tc:13417829522 nolu Nesime Oruc adina yurtdisindan ilac istenmesi icin kargo bugun gonderiyoruz. Size ulastimi ilaclar ne zaman istenecek ve hangi durumda oldugunu nasil takip edebiliriz. hangi telefondan bilgi alabiliriz ya da internet uzerinden sorgu yapabilecegimiz bir yer varmi?

    Bilgilerinizi rica ediyorum. tesekkurler. Iyi calismalar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir