Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Halk arasında sıklıkla rastlanan bir hastalık türü olan Yüksek tansiyonun oluşumu şu şekildedir. Kan dolaşımı için gerekli olan basıncın normal vücut değerlerinden fazlalaşması tansiyonda yüksekliğe sebebiyet verir.
Kişide kan basıncı değerleri ölçülürken iki değer alınır. Büyük tansiyon ve küçük tansiyon değerleri karşılaştırılır. Büyük tansiyon sistolik kan basıncıdır. Küçük tansiyon ise diyastolik kan basıncıdır.
Küçük tansiyon kalbin gevşemesi sırasında alınan değerdir. Büyük tansiyon ise kalbin kasılması sırasında alınan değerdir. Kalbin kasılma ve gevşemesi sırasında hem küçük tansiyon değeri hem de büyük tansiyonun yüksek değerli kaydedilmesi Hipertansiyon tanısı için yeterlidir.

Yüksek Tansiyon Nedenleri


Tansiyon değerlerinden birisinin de normal değerlerden yüksek kaydedilmesi de hiper tansiyon tanısına sebep gösterilir. Hipertansiyon değerleri küçük tansiyon normalde 9cm hg, büyük tansiyon 14 cm hg dir. Bu değerlerin üstünde kayıt gözlemlenirse yüksek tansiyon olarak isimlendirilir. Kişide çarpıntı, baş ağrıları, nefes alıp vermede güçlük, yorgunluk, halsizlik, merdiven inip çıkma gibi faaliyetlerde aşırı zorlanma, burun kanaması, sık idrara çıkma, bacaklarda ve ellerde şişkinlik, dil peltekleşmesi, vücutta karıncalanma gibi şikâyetler izleniyor ise bu hipertansiyon habercisi olabilir. Hemen bir tansiyon sayımı yapılması gerekebilir. Bu belirtiler sadece hipertansiyona özgü şikâyetler değildir. Genel tarama yapılması faydalı olabilir.

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Günümüz şartlarında çoğu insanda hipertansiyon belirtileri vardır. Fakat pek önemsenmemektedir. Ya da belirtilerin birkaçı görülür fakat kişi tarafından fark edilmez. Bunun için kan basıncının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi en sağlıklı yöntemdir. 35 yaş üzerindeki kişiler, Aşırı kilolu kişiler, ailesinde tansiyon sorunu olan kişiler, böbrek hastaları, şeker hastaları, hamilelik döneminde olan bayanlar, aşırı tuz tüken kişiler ve sigara kullanan kişiler Hipertansiyon tedavisi için risk grubunda olan bireylerdir.Yüksek tansiyonun tedavisi yoktur. Ancak kontrol altında tutulabilir ve daha büyük hastalıklara sebebiyet vermesi önlenebilir.Tansiyon yüksekliğinin kontrol altına alınmaz ise felç, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek hastalıkları da görülebilme riski artar.

Hipertansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon tanısı koyulan kişi ya da herhangi bir kan basıncı değerinde sapma görülen kişi düzenli olarak ölçümlerini yaptırmalıdır. Mümkünse evine tansiyon aleti almalı, stetoskop almalı ve kendisi ölçümlerini yapmalıdır. Yapılan ölçümler mutlaka tarih ve saat kaydedilecek şekilde saklanmalıdır. Doktora mutlaka bu kayıtlar gösterilmelidir.Beslenme düzenli olmalıdır. Yağ ve tuz tüketimi azaltılmalıdır. Kilo sorunu var ise kontrollü bir şekilde fazla kilolardan kurtulunması gereklidir. Düzenli egzersizler yapılmalıdır. Uzman kişilerden egzersiz programları edinilmelidir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer

En büyük gereklilik ise sigara kullanımına son verilmesidir. Sigarayı bırakmak yüksek tansiyondan korunma yöntemi olup, yüksek tansiyon tanısı olan kişilerde de felç ve kalp krizi riskini azaltır. İlaç tedavisine başlanmış ise mutlaka düzenli devam etmek gerekir.Hiper tansiyon tanısı koyulmuş bir kişi stresten uzak durmalıdır ve bu durumu büyütmemelidir. Hiper tansiyon çağımızın en çok rastlanılan hastalıkları arasındadır.Sağlıklı beslenme programları düzenlenmeli, fast food alışkanlığı var ise son verilmelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir