Yüksek Sağlık Kurulu

5510 sayılı Kanunda yazılı olan görevleri yerine getirmek üzere branşları Kurum tarafından belirlenecek uzman hekimlerden oluşan Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu kurulur. Kurul;

– Millî Savunma Bakanlığı,
– Sağlık Bakanlığı,
– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
– Yüksek Öğretim Kurulu,
– En fazla üyeye sahip işveren,işçi ve kamu çalışanlarını temsil eden konfederasyonlar,
– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği,
– Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu,
– Türk Tabipleri Birliği,
– Türkiye Ziraat Odaları Birliği,
– Kurum Tarafından görevlendirilecek birer uzman hekimden oluşur

Görevleri :

– Kurul, sigortalılar hakkında vazife malûllük derecesi, iş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik derecesi tespiti ile çalışma gücünün malûliyeti gerektirecek derecede kaybına ilişkin Kurumca verilen kararlardan itiraza konu olanları inceleyerek karara bağlar.
– Kurul, sigortalı veya hak sahiplerinin talebi üzerine görevlendirdiği uzman bir hekimi dinlemek zorundadır.
– Kurul, bu Kanunda yazılı görevlerle sınırlı olmak kaydıyla, mahkemelerden intikal eden ve bilirkişi sıfatıyla rapor düzenlenmesi talep edilen dava dosyaları hakkında, gerekli incelemeleri yaparak görüş bildirir. Mahkemeler, bahse konu dosyalar için belirlediği bilirkişi ücretini kurul üyelerine iletilmek üzere Kuruma gönderir.
– Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunun hizmetlerini ifa etmesi için gerekli sekretarya işlemleri Kurumca yerine getirilir.
– Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu ANKARA’dadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

8 yorum

  1. sağlık kurulunun saygıdeger hocalarım yaklaşık beş yıllık maraton sonunda iki koldan ameliyat oldum emg raporlarım ileti zorluğu çekip bunun yanı sıra his kaybım ve şidetli ağrılarım denge bozuklugum var polinöröpati teşişi ile meslek hastanesinde 3 yıl 9 ay 10 gün istiratli kaldım ve sonunda işimden istemiyerekte olsa emekli oldum kocatepe saglık kurulu meslek hastalıgımı kabul edip iş gücü kaybı yok diye rapor vermiş bende itiraz ettim evraklarımı inceleyip bana alllahın iziniyle hakka uygun raporumu incelerseniz sevinirim allaha emanet olun rabim yardımcınız olsun bir önce cevap alırsam sevinirim allahın rahmet ve bereketi üzerinize olsun saygılar veysel kadam

  2. merhaba ben erol tepe bağkur numaram: 6701280872 gönderdiğim evrakların incelenmesini arz ederim.

  3. Elazığ S.G.K dan malüliyetten dolayı 4 tane raporum var bunlar %74 civarında.bana gelen yazıdaysa.çalışma gücünün %60’ını kaybetmediği yazıyor.lütfen bu işe bir çözüm bulun saygılarımla..

  4. 26 nisanda böbrek nakli oldum. 4 ay raporluydum eylül ayında işveren haklarımı vererek iş akdimi feshetti malülen emeklilik için eskişehir sgk başvurdum oradan yüzde40 calışamaz raporu geldi bende yüksek saglık kuruluna itirazda bulundum iki ay oldu hala bir sonuç yok magdurum..

  5. MANİSA SGİM ŞEHZADELER SGM EMEKLİLİK SERVİSİNE verdiğim 18.10.2012.tarihli ve 18457023V.NUMARALI maluliyet itiraz dilekçemin en kısa sürede sonuçlandırılmasını istiyorum saygılarımla

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir