Yılancık hastalığı belirtileri

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan yangı yılancık hastalığına sebep olan yılancık mikrobunun vücut içerisine girmesini kolaylaştıran problemlerdendir. Deri üzerinde oluşan iltihaplanmalardan içeri girerek çeşitli sıkıntılara mahal veren yılancık mikrobu vücudun her yerinde ortaya çıkabilecek mikrobik bir rahatsızlıktır. Amil adı verilen bu minik mikrop küçük bir yaradan ve sıyraktan geçebilmektedir.

En çok yüz bölgesinde görüldüğünden dolayı yüz yılancığı olarak ta adlandırılan yılancık hastalığı, kırgınlık, yorgunluk, bitkinlik, baş ağrıları gibi belirtilerle başlamaktadır. Ardından bu belirtilere ateş yükselmesi de eklenir. Mikrobun girmiş olduğu bölgede hafif bir kızarıklık başlar ve bu kızarıklık zamanla daha da fazlalaşmaya ve genişlemeye başlar.

Yılancık mikrobunun girmiş olduğu bölgede görülen kızarıklıklar yılana benzer bir şekilde sınır çizdiğinden dolayı bu hastalığa yılancık hastalığı denmiştir. Kızaran bölgeye çıplak elle dokunulduğu zaman ağrı hissedilir. Ağrının yanı sıra elle dokunmalarda düzlük ve parlaklıkta oluşur. Yüzün şişmesi, dilin paslanmış gibi hissedilmesi iştahtan düşme gibi şikayetlerin hepsi yılancık hastalığı belirtileri arasındadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir