Yeni Doğmuş Bebeklerde Sarılık Nedenleri Ve Tedavileri

Neredeyse her yeni dogan bebekte dogduktan sonraki birinci ya da ikinci günde sarilik semptomlari kendini gösteriyor.  Yeni dogan bebeklerde sarilik olmasi normal birşeydir. Lakin bebegin dogumundan  ilk 24 saatten sonra ya da dördüncü günden sonra ortaya cikması tehlikeli olabilir.

Bebeklerde meysana gelen yeni dogmus sariligi olarak da adlandirilan bu hastaligin belitrileri bebegin cildinin sari olmasi, dikkat cekici oranda bebegin yorgun olmasi ve bebegin az su icmediri.

Sarilik hastaliginin en yaygin nedeni yeni dogmus olan bebeklerin karacigerlerinin dogumdan bu kadar kisa bir süre sonrasinda henüz tam olarak vücudun aritma islevini kusursuz yerine getirememesidir. Bu yüzden Bilirubin olarak adlandirilan bir renk maddesi vücutta islenemez ve bebegin cildine nüfus eder. Sonuc olarak bebegin cildi sari bir renk alir.

Eger bebeginizde meydana gelen sarilik hastaligi dogduktan 3 gün sonra gecmiyorsa tedavi edilmesi gerekir. Tedavi esnasinda foto terapi teknigi uygulanir. Bu teknik sayesinde bilirubin maddesi islenir. Bu bir icin tedavisidir. Bebek küvöz icinde isinlar tarafindan iyilestirilmeye calisilir. Eger tedavi olumsu sonuc göstermesse, bebekte kann degisimi yapilmasi gerekir

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir