SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Yeni Doğan Bebeklerin Hareketleri

Yeni Doğan Bebeklerin Hareketleri

Bebeklerin ilk yılı harika olmakla beraber bu yılda konuşmayı, yürümeyi, tepki vermeyi kısacası bir çok şeyi ilk defa öğreniyorlar. Hele de ilk aya bakarsak orası daha da ilginç.  Yeni doğanlar ilk ayda bu dünyayı tanımayı ve dünyaya alışmaya çalışıyorlar. Henüz her şeye çok yabancı Ama çok da hızlı öğreniyor.

Bebeğiniz ilk birkaç ay içerisinde kilo kaybederse sakın korkmayın. Çünkü yenidoğanlar vücutlarında fazla sıvı ile beraberinde doğmaktadır. Bu sıvıyı atmaları da gayet normaldir. Zaten yaklaşık 2 hafta içerisinde doğdukları kiloya geri dönerler. Anormal bir durum varsa da doktorunuza başvurun. Ve doktorunuzun sizi uyaracağından emin olun.

Bebeğin ilk ayda sinir sistemi hala gelişiyor olsa bile bir çok şeyi şimdiden çözmeye başladı bile. Örnek olarak doğumdan birkaç gün sonra sizi emmesi ya da biberondan içmesi gerektiğini çoktan öğrendi bile.

Eğer parmağınızı avucuna koyarsanız bebeğiniz parmağınızı sıkacaktır. Bebeğinizin ona dokunulması  veya yüksek bir sese verdiği tepkiye moro refleksler deniyor. Bebek bu uyaranlara kasılıyor ürküp ağlıyor. Moro refleksi bir kaç ay sonra geçiyor.

Bir aylık olan bebek kafasını da çevirebiliyor. Doğduktan sonra ilk istediği şey uyumak olacak. Yeni doğan bir bebek günde 15 ile 16 saat aralığında uyuyacak. Çok uyuyor diye şaşırmayın sakın. Henüz uyku düzenine alışmamış olmasıdır. Uyku düzenini oturtmak için gündüz aktivitelere ağırlık verip gece de karanlık ve rahat bir ortam sağlayabilirsiniz. Böylece gündüzleri oyun geceleri de uyku zamanı olduğunu keşfetmesini onun öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebekler ilk doğduklarında etrafı biraz bulanık görmektedirler. Bizimkisi gibi görememektedirler. Yakını daha rahat görüyorlar. Karşıt renklere bakmayı sevdikleri gibi insan yüzünüde ilginç buluyorlarmış. Bu yüzden siz onu emzirirken oyuncak yerine sizin yüzünüze bakmayı tercih edebilirler.

İlk ay için ipuçları

Bir aylık bebek ona dokunulmasını seviyor. Onunla olabildiğince temas halinde olun. Onu sevin, okşayın, elini tutun. Buna bayılacak. Hem de sevildiğini anlayacak.

Bacaklarına egzersiz yaptırın. Doğru duydunuz. Elinizle bacaklarını yavaşça hareket ettirin. Kasları rahatlayacak. Bunu yürüme için bir ön hazırlık olarak düşünün.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir