Yemek seçen çocuklara ne yapmalı

Yemek seçme, çocuklarda sık görülen bir durumdur. Her alışkanlığın öğretildiği gibi yemek yeme alışkanlığıda aile tarafından çocuğa kazandırılmalıdır. Çocuğunuzun beslenme alışkanlığı kazanması kaliteli bir yaşam sürmesi için önemlidir. Çocukluk döneminde yeterli ve dengeli beslenme hem fiziksel hem de ruhsal açıdan önemli rol oynar. Sağlıklı beslenmeye yönelik alışkanlıklar çocuğun ileriki yaşamını ciddi derece engellediği için bu durum ebevenyler tarafından önemsenmelidir.

24 ay – 5 yaş arasına dikkat!

Çocuğun tercihleri 24 ay ile 5 yaş arasında gelişir. Bu dönemler içinde gerek ailenin, gerek bakıcının çocuğa olan alakası son derece önemlidir. Çünkü artık çocuğunuz kendi kendine giyinmeye, kendi başına çatal kaşık kullanmaya ve kendi isteklerini kendi yapmaya başlamıştır. Bu süreç çocuğunuzun en aktif olduğu zamandır. Artık çocuğunuz bazı alışkanları edinmiş ve benimsemiş olur. Yiyeceklere karşı yönelimi, tercihi veya reddetmesi bu dönemde başlar.

Yemek yemeyi reddetmesinin nedeni nedir?

Çocuğunuz bebeklik döneminde beslenmesine özen göstermemeniz bu sorunun en başında yer alır. Emzirme döneminde anneden uzak kalan çocuk yeterli miktarda anne sütü tüketmediği için beslenme alışkanlığının bozulmasına neden olur.
Emzirme döneminde bebeğinize ek gıdalar vermeyin. Emzirme döneminde mamasına kattığınız besinlerin tadını ayrı ayrı almaması da beslenme alışkanlığın ortaya çıkma sebepleri arasındadır.
Yemek yedirmek için ısrarcı olmayın. Annelerin birçoğu elinde kaşıkla çocuğun peşinde koşar, buda çocuğun yemeye karşı olan isteğini azaltır.
Çocuklarınıza yemek yemenin önemini anlatın. Yemek yemek dışında başka şeyleri önemli görmesine izin vermeyin. Kendi özgürlüğüne bırakmayın, istediklerini yapmasına ve yemek sırasında arkadaşları ile oynamasına müsaade etmeyin.
Anemi hastalığı da çocukların yemek seçme sorunu yaşamasına neden olur. Çocuk yediği her yemekten zevk almaz ve seçici olur. Dolaylı yollardan iştahsızlık problemine anemide neden olmaktadır.
Çocuğunuza yemek yedirirken dikkatini başka yönlere vermesine izin vermeyin. Televizyon seyrederken yemek yedirilmesi, oyun oynarken annenin çocuğun ağzına bir şeyler tıkıştırması yapılan en büyük hatalardır.
Yemek sırasında aile arasında geçen tartışmalar veya olumsuz konuşmalar çocuğun yemeğe olan isteğini kaçırır. Yemek sırasında çocuğunuza olan ilginizi gösterin.
Yemek seçen çocuğu azarlamak, sinirlenmek ve ona kızmak yapılmaması gereken durumlar arasındadır.
Çocuğunuza yemek yeme alışkanlığını kazandırmak içi karışık lezzetleri bir arada sunun. Yemeğin sunum şekline özen gösterilmesi çocuğun o yemeğe olan iştahını kabartır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir