Yazmayı öğrenmek çileye dönüşmesin

 

Klinik Nöropsikolog ve İnce  Motor Becerileri Uzmanı Dr. Christian Marquardt, ”Yazmak, çocuklar için bir çile  haline gelirse, yazı yazmaya hevesli olmazlar” dedi.
 
Bir firma tarafından Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve  Uygulama Merkezi’nde düzenlenen ”Yazı Yazmanın Ergonomisi” konulu konferansına  katılan Marquardt, yazmayı öğrenmede ergonominin ve motor  becerilerinin öneminden söz etti.
 
Kariyerinin başından itibaren hareket bilimiyle özellikle de el yazısıyla  ilgilendiğini belirten Marquardt, el yazısıyla ilgili sorunların giderek  arttığını bildirdi.
 
Marquardt, okunabilirliğin az, yazma hızının yetersiz olması, yazım  hataları, özellikle çocukların el yazısındaki dikkat eksikliği, kalemin yanlış  tutulması gibi sorunların yazı yazamamak ve elde acı hissi gibi istenmeyen  durumların ortaya çıktığını ifade etti.
 
Bilimsel çalışmalar çerçevesinde, yazı yazmayı öğrenme süreci ve akıcı el  yazısını etkileyen faktörlerin insan hayatı için çok önemli olduğunu kaydeden  Marquardt, el yazısının temelini oluşturan motor becerileri üzerine araştırmalar  yaptığını, özellikle yazı yazmaya yeni başlayan çocuklar için başlangıçtan  itibaren doğru tutuşu destekleyen ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini anlattı.
 
Münih-Bogenhausen Hastanesi Klinik Psikoloji Geliştirme Bölümü’ndeki  ekibiyle yazma esnasında kullanılan motor becerilerini analiz eden bilgisayar  programı geliştirdiğini dile getiren Marquardt, çocukların yazı yazmayı  öğrenmelerini hızlandırmak ve onları teşvik etmek için öncelikle yazmayı  eğlenceli hale getirmek gerektiğine dikkati çekti. Marquardt, ”Yazmak, çocuklar  için bir çile haline gelirse, yazı yazmaya hevesli olmazlar” dedi.
         
”Keyfi kaçan çocukların motivasyonu azalır”
Eğitimciler ve ebeveynlerin, çocukların ince motor becerilerini erken  yaştan itibaren desteklemeleri ve renkli kalemler, boyama kitapları kullanarak  yazmaya olan ilgilerini artırmalarının önemine değinen Marquardt, ”Çocuklarınıza  kendi kendilerini geliştirme özgürlüğü verin, yaratıcılıklarını kısıtlamayın”  diye konuştu.
 
Christian Marquardt, çocukların halkalar çizmelerini sağlayarak bu sayede  akıcı yazma hareketlerini desteklemenin önemli olduğunu söyledi.
 
Yazı yazarken keyfi kaçan çocukların motivasyonunun azaldığına dikkati  çeken Marquardt, şöyle devam etti: ”Çocuklarınızdan çizmesi zor şekiller isteyerek, başarısız olurlarsa  hayal kırıklıklarına uğramalarına neden olmayın, keyiflerini kaçırmayın. Keyfi  kaçan çocukların motivasyonu azalır. Bu yüzden kalem kullanmaktan zevk almayan  çocuğa, yazmayı öğretmek zorlaşır. Çocuklarınızın yazmayı öğrenirken, ders  alabilmeleri için hata yapmalarına izin verin.”
         
”Çocuğunuzun seveceği kalemi tercih edin”
Marquardt, çocuklar için pratik, el tam oturan, rahat tutuşu destekleyen,  yumuşak kavrama alanına sahip kalemler seçilmesi gerektiğini anlattı. Çizmeye ya  da yazmaya başlayan çocukların kalemi tutuş biçimlerini ve kavrama  kabiliyetlerinin sürekli izlenmesi gerektiğinin altını çizen Marquardt, ”Kalemin  çocuğun elinde rahat durmasına ve onu zorlamamasına dikkat edin” uyarısında  bulundu.
 
Okul hayatındaki en büyük sorunlardan birinin de yetersiz kalem  kavrayışı, yüksek kavrama basıncı ve ağrıyan el olduğunu vurgulayan Christian  Marquardt, kalemin ergonomisinin, rahat kavramayı ve akıcı yazmayı desteklemek  adına büyük önem taşıdığını kaydetti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir