Yaşlılıkta Görülen Hastalıklar

YAŞLILIKTA SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

       Yaşlılık döneminde genellikle yüksek tansiyon, kemik erimesi, yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, kanserler gibi kronik hastalıklar daha sık görülmektedir ve bu hastalıklara bağlı ölüm oranı da artış göstermektedir. Bu hastalıklar ile ilgili erken dönemde oldukça önem taşımaktadır. Uygun yaşam tarzı değişikliği, diyet düzenlemesi, uygun tedavilerin düzenlenmesi, gerektiğinde girişimsel ve cerrahi tedavilerin uygulanması olumsuz etkileri en aza indirebilmektedir. Yaşlılıktaki kronik hastalıklarda diyet uygulaması tedavinin önemli bir basamağını oluşturmaktadır.

YAŞLILIKTA SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR İLE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ

       Yaşlanma bir hastalık olmamakla birlikte, zamanın ilerlemesi ile vücudun tüm hücre, doku ve organlarında fonksiyonların azalmasıyla ortaya çıkan olağan bir süreçtir. Yaşlılarda ölümün başlıca sebebi kalp hastalığıdır ve diğer ölüm nedenleri arasında inme, grip, kronik akciğer hastalığı ve kalça kırıkları bulunmaktadır. Yaşlılarda fonksiyon kayıpları, kronik sağlık sorunları kadar yaygın olarak görülen diğer bir sorun ise, aile üyeleri ya da arkadaş kaybı sonucu sosyal ilişkilerin zayıflaması ve yalnızlıktır. Genetik hastalıklar dışında bireysel ve koruyucu önlemlerin sağlıklı yaşlanmada oldukça önem taşıyan unsur, tüm besin gruplarından yeterli miktarda alarak dengeli beslenilmesidir. Hareketsiz bir yaşam tarzı yerine egzersiz yapmalı, sigara ve alkol kullanmamalıdır. Sağlık kontrollerinin zamanında yaptırılması ile doğabilecek birçok ciddi sorunların önüne erken teşhis ile geçilebilir. Gerektiği zaman, gerektiği kadar ve doktor önerisiyle ilaç kullanmak da oldukça önemlidir. Aşırı güneş ışınlarından korunulmalı, uyku ve dinlenmeye yeterli zaman ayırılmalıdır. Aile bireyleri ve arkadaşlarınızla ilişkileri koruyup geliştirmek, sosyal aktivitelere katılım da sağlıklı yaşlanma açısından oldukça önem taşımaktadır. Evde ve dışarıda kazalardan ve düşmelerden sakınılmalı, hayata karşı olumlu bir tutum takınılarak mutlu olunabilecek şeylere zaman ayırılmalıdır. Yaşlanma sürecini olumsuz etkileyebilecek gıdalar tüketmekten sakınılmalı. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kalorisi düşük yiyeceklerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Bol taze sebze ve meyve yemeğe dikkat edilmeli, yeterli miktarda tahıl ürünleri, zeytinyağı, balık, yağsız et, az yağlı süt ürünleri tüketirken bol su içilmelidir.

     Yaşlılıkta beslenme oldukça önem taşıdığı için ayrıca dikkatli olunması gerekir. Günlük öğün sayısı 3 ana, 3 ara öğün şeklinde düzenlenmelidir. Böylece sindirim, emilim ve boşaltım fonksiyonları ile ilgili güçlükler önlenmiş olur. Her öğünde 4 temel besin grubundan et ve ürünleri, süt ve ürünleri, sebze ve meyveler, tahıllar bulunmalı ve besin çeşitliliğinin sağlanmasına özen gösterilmelidir. Günde en az 3 porsiyon sebze ve meyve mutlaka tüketilmelidir. Posa miktarı yüksek olan kuru baklagiller, sebze, meyve ve kepekli tahıllar gibi besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Tuz tüketimi kesinlikle sınırlanmalıdır. Aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon, kalp- damar hastalıkları, kemik erimesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Sofrada yemeklere tuz eklenmemeli, turşu, salamura, salça, konserve gibi sodyum içeriği yüksek besinleri tüketmekten kaçınılmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir