Yargıtay Dosya Sorgulama

Dava Dosyası Sorgulama

Yargıtay mahkemelerde verilen kararın son kez incelenip karara bağlandığı kurumdur. Bu konudaki en yetkili kurumdur çünkü bu kurumdan sonra daha yüksek bir mercii bulunmamaktadır. Mahkemelerce kararı verilen dosyalar Yargıtay’a sevk edilir. Ve burada net karara bağlanır.

Dosya No Sorgulama

Yargıtay beş ayrı birimden oluşmaktadır. Günümüzde yeni yapılan düzenlemelerle ile birlikte bu birimler; Birinci başkanlık, Daireler, Cumhuriyet Başsavcılığı, Bürolar ve İdari Birimlerden oluşur. Yargıtay ülkemizdeki tüm mahkemelerce verilen kararların temyiz hakkı bulunması durumunda dosyaların gönderildiği yerdir.

Dava Dosya Sorgulama

Bu dosyalar buradan heyetler ve gerekli birimler tarafından tekrar incelemeye alınıp eksik veya yanlış bir karar verilip verilmediği incelenir. En üst düzey yetkili ve bağımsız karar mevkisi olan Yargıtay kararını verir. Karar sonucu eğer eksik veya yanlış bir karar varsa yerel mahkeme heyeti tarafından verilen karar bozulur. Eğer kararda bir eksiklik yoksa bu karar da yine gerekli incelemeler sonrası onanır. Ama her mahkeme sonucu mahkeme heyeti temyiz yolunu açık tutmayabilir ve bu durumda da Yargıtaylık bir durum söz konusu değildir.

Mahkeme  Dosya Sorgulama

Bu durumda olan tüm vatandaşlar Yargıtay da ki dosyalarının durumunu sorgulayıp öğrenebilir. Eğer bir sonuca bağlanmışsa da yine bunu da web üzerinden Yargıtay dosya sorgulama sayfasından öğrenebilir. Bu her vatandaş tarafından incelenebildiği gibi avukatlar tarafından da karar süresince ve karar sonucunda Yargıtay dosya sorgulama sayfasını kullanabilmektedirler. Yargıtay sayfasından Yargıtay dosya sorgulama bölümüne girdiğiniz de size sorulacak olan bilgiler ise size mahkeme tarafından yazılı olarak sunulan karar metninde bulunmaktadır. Bunla mahkemenin görüldüğü il, mahkeme adı, mahkeme esas no, mahkeme karar no, savcılık esas no gibi kısa ve karar metni üzerinde rahatlıkla bulabileceğiniz bilgilerden oluşmaktadır.

Yargıtay Dosya Sorgula

Tüm bilgilerinizi doğru girdikten sonra sizi doğru idari birimlere site otomatik olarak yönlendirecektir. Sonrasında eğer ekranda “karar onandı.” gibi bir yazı görüyorsanız mahkemenin doğru karar verdiğine kanaat kılınmış olup iade-i muhakeme ve karar düzeltme dışında herhangi bir imkan kalmamıştır. Eğer ekranda ”karar bozuldu.” gibi bir yazı görüyorsanız bu durumda ise dosya mahkemenin görüldüğü ile geri gönderilip yeni bir mahkeme gününe karar verilip dava tekrar görülür.

 

Yargıtay Dosya Sorgulamak İçin Tıklayınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. iş mahkemesinde tazminat ve hizmet tesbit davam 6 tı senedir halen devam ediyor başka yoruma gerek varmı burası zaten sözün bittiği yer.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir