Yağ bezesi (Lipom) tedavisi

Tıp adıyla Lipom, halk tabiriyle yağ bezeleri olan bu cilt üzerindeki yumuşak, ağrısız, hareket edebilen ve yuvarlak oluşumlar, iyi huylu tümör olarak tanımlanır ve hiçbir zararı da bulunmadığı söylenir. Yağ bezeleri deri ile kaslar arasında ufak şişlikler halinde bulunan ve kol, bacak, göğüs, kalça, sırt , gövde gibi vücudun çeşitli kısımlarında sık rastlanmalarına rağmen neden ortaya çıktıkları kesin olarak bilinmemektedir.

 

Yağ bezeleri ağrı hissedilmesine neden olmazlar; ancak üzerine baskı uygulandığında ağrılı olabilirler. Ekseri vücudun dışından el ile hissedilebilirler fakat bazen iç organlara yakın bölgelerde de meydana gelmekteler. Normalde zararsız olan yağ bezeleri iç organlarda ya da organ boşluklarında meydana geldikleri zaman tehlikeli olabilirler. Bu durumda yağ bezelerinin tedavisi şarttır.

Hızla büyüyen, şiddetli ağrılara sebep olan, iyi huylu olmalarına rağmen kötüye doğru yol alan yağ bezeleri ameliyat ile alınır. Deri altında hareketli ve yumuşak olan lipomlar artık hareket etmiyor ve sert bir hal almışlarda sağlık için son derece riskli durumda demektir. Bu tür yağ bezeleri ameliyat ile çıkartılmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir