Vücutta kaşıntı nedenleri

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde husule gelen cilt üzeri kaşınmaları genellikle zaman zaman husule gelen normal bir durum olarak kabul edilse de, kaşınmayı gün içerisinde ciddi boyutlarda yaşayanlar için bir sorun niteliği taşımaktadır. Pek çok nedene bağlı olarak vücutta sık sık kaşınma yaşanabilir. Rahatsızlık derecesinde olan kaşıntıların sebepleri hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edelim.

Vücutta kaşıntı nedenlerinin kesin olarak saptanabilmesi için uzman hekimlerce bir takım araştırmalar yapılması gerekir. Çünkü her kaşıntının nedeni aynı değildir. Farklı sorunlar vücutta kaşıntıya yol açabilmektedir. Yani diyebiliriz ki, kaşıntılar pek çok sorunun belirtisi olabilir. Örneğin kimyasal maddelerde haşır neşir olan bir insanın vücudunda kaşıntı meydana gelebileceği gibi, yenilen bir besinde vücutta kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Kaşıntı daha çok alerjik reaksiyonlardan husule gelen bir çeşit tepkimedir. Çocuklarda görülen kaşıntının sebepleri araştırıldığında ekseri tek düze beslenmelerinin rol oynadığına rastlanır. Deniz mahsulleri, süt, çilek gibi meyve ve içeceklerde vücutta kaşıntıya yol açabilir. Vücutta kaşıntıya sebep olan bir diğer etken de, deri hastalıklarıdır. Pek çok deri hastalığı kendini kaşıntı ile belli eder.

Tüm bunların yanı sıra lösemi ve diyabet hastalıklarına bağlı olarak da vücutta kaşıntı yaşanabilmektedir. Her ne sebeple olursa olsun kaşıntı muhakkak sebebine yönelik uygun bir yöntem ile tedavi edilmelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. MRB ADIM DENIZ BI KAC AYDIR VUCUDUMDA BI KASINTI PROBLEMİ VAR. VE BU KASINTI SADECE SICAK ORTAMDA OLUYOR. YANI GUNESE CIKTIGIM AN 15-20 DK SONRA KASINTI BASLIYOR. SPORCUYUM ANTERNMANDAN ONCE ISINMA HAREKETLERI SIRASINDA KASINTI OLUYOR VE GECE YATARKEN EGER SICAKSA HAVA YINE KASINTI BASLIYOR. YANI SADECE SICAK ORTMADA KASINTI VAR SEBEBI NEDIR ACABA CEVAP VERIRISENIZ SEVINIRIM….

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir