Vücutta kaşıntı nedenleri

Bir hayli can sıkıcı bir vaziyet olan kaşıntı, gün içerisinde yaptığımız ya da yapacağımız aktiviteleri olumsuz etkilemekte, hoşa gitmeyen ve tedirgin edici bir durum olmaktadır. Bedenimizin kol, bacak, ayak, yüz veya herhangi bir yerinde ortaya çıkan kaşıntılar ne kadar bizar (tedirgin) edicidir bilirsiniz. Birde bu kaşıntıların vücutta rast gele değil de tümünde görüldüğünü düşünün, ne kadar endişe verici değimli?

 

Tüm vücutta ortaya çıkan kaşıntının sebebi her zaman alerjik olarak düşünülür. Bunun sebebi ise alerjiden kaynaklı kaşıntıların sıkça ortaya çıkmasıdır. Çünkü vücudumuzun tepki gösterdiği birçok alerjenler bulunmaktadır. Ama her kaşıntı alerjik değildir ve bu yüzden de kaşıntının sebebi alerjidir diyerek hekime danışmaktan vazgeçilmemelidir.

 

Vücutta kaşınma neden olur?

 

Alerjik faktörler vücutta kaşıntıya neden olan sebepler arasında ilk sırada yer alsa da, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kan hastalıkları, tiroit bezi hastalıkları da vücutta kaşınmaya yol açan sağlık sorunlarındandır. Peki nedir bunlar?

Gebelik kolestazı, böbrek yetmezliği, Hepatit C, Hipertiroid ve karaciğerin zararlı kimyasalları filtrelememesidir. Nedensiz ve sürekli olarak ortaya çıkan kaşıntılar bu hastalıkların belirtisi olabileceği için hekime başvurarak tedavi olunmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir