Vitiligo hastalığı nedir

Bir çeşit cilt hastalığı olan Vitiligo, çoğu kişinin hayatını kabusa çeviren bir hastalıktır. Kadın erkek herkesin başına gelebilen Vitiligo görünüm olarak da hoş olmayan bir hastalıktır. Çünkü Vitiligo hastalığı en çok yüz, dudak, el, kol ve bacak gibi çok göz önünde olan bölgelerde meydana gelmektedir.

Vitiligo Nedir?

 

Pigment cildimizde bulunan ve deriyi boyayan bir maddedir. Bu maddenin azalması cilt renginin kaybolmasına neden olur. Pigmenti azaldan cildimizde beyazlaşmalar meydana gelir. Vücudun her bölgesinde meydana gelebilen Vitiligo en sık yüz, dudak, el, kol, bacak ve cinsel bölgede oluşur.

 

Vitiligo Nedenleri

 

Vitiligo 20 yaş altı kişilerde daha sık rastalanır. Vitiligoya yakalanan hastaların birçoğunun geçmişinde bu hastalığı yaşayan bir yakını mutlaka vardır. Vitiligo hastalığı çoğu zaman genetikdir. Pigment kaybı olan derinin renginde bilinmeyen nedenlerden dolayı değişimler olur ve bu değişim pigment kaybının durmasına kadar sürer.

 

Vitiligo Belirtileri

 

Vitiligo hastalarında derinin rengi süt beyazına döner. Pigment kaybının derecesine göre renkte değişimler görülebilir. Farklı tonlar ortaya çıkabilir yada iç kısımları daha açık dış kısımları daha koyu olabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir