Verem Belirtileri

Verem Nedir

Tüberküloz Mycobacterium tuberculosis mikrobunun etkisi ile oluşmaktadır. Bu mikrobun varlığı ise çok uzun yıllardır bilinmektedir. Bu hastalık her yaş grubunda hastada görülmekle birlikte beslenme yetersizliğine dayandığı söylenmektedir. Ancak düzenli ve sağlıklı beslenen kişilerde de görüldüğü bir gerçektir. Tberküloz en çok akciğeri etkileyen bir hastalık olmak ile beraber değişik birçok organa da etki edebilir. Organlarda tahribata ve yetmezliğe neden olur. Tanı ve tedavisinde gecikme ya da başarısızlık olması halinde öldürücü sonuçlar görülmektedir. Tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Başarı oranı direkt olarak tedavi ve tanının erken olmasına bağlıdır. İyileşme ise sabittir. Hastalık çok nadir tekrarlama sürecine girer.

Verem Tedavisi

Tüberküloz halk arasında verem olarak bilinmektedir. Vücut direncinin kırılması ya da vücut direncini kırıcı hastalıkların geçirilmesi bu hastalığın tetiklenmesinde büyük ölçüde rol oynamaktadır. Aıds hastalığı veremi destekleyen en tehlikeli hastalıktır.Verem Hastalığı tetikleyen ve destekleyen diğerler etmenler ise böbrek hastalıkları, şeker hastalıkları, kanser türleri, alkol ve sigara bağımlılıkları, sık ilaç tüketimidir.
Verem hastalığı bulaşıcıdır. Verem hastalarının hepsinin her evresi hastalık bulaştırıcı bir kaynaktır. Öksürmek, hapşırmak hatta konuşmak bile hastalığını yaymasına sebebiyet verir. Sağlıklı kişiler solunum yolu ile bu hastalığın mikrobuna maruz kalırlar.

Verem Hastalığı

Verem mikrobu taşıyan kişi ile anlık temas ya da aynı ortamda anlık bulunmak, öksürük ya da hapşırığa maruz kalma ile verem hastalığına yakalanmaz. Tam olarak mikrobun bulaşması için hasta ile uzun süre aynı ortamı paylaşmak gerekir. Verem solunum yolu ile bulaşır cinsel yollarla bulaşma göstermez. Kan yolu ile bulaşıcılık göstermez.

Verem Savaş

Tüberküloz uzun süreli öksürük, yüksek ateş, terli uykular, aşırı göğüs ağrısı, iştahsızlık, kanlı tükürük, kilo kaybı ve halsizlik gibi şikâyetler ile kendini gösterir. Yapılan laboratuar araştırmaları sonucunda ise verem mikrobu teşhisiyle tanı koyulur.Yukarıda belirtilen şikâyetler genellikle yavaş seyreden bu nedenle hasta önemsemez. Buda genellikle tanı ve teşhisin gecikmesine sebebiyet verir. Genellikle sigara kullanımına bağlı öksürük olarak ya da boğaz yolları tahribatı olarak tanımlanıp geçiştirilmektedir. Bu gibi durumlarda tanı çok geç yapılır ve ölümcül vakalar ile sonuçlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın kendisinde de sorunlar baş gösterdiği gibi çevresine mikrop yaymasında önlem alınamadığı için çevresinde de hastalık etmenine sebebiyet vermektedir.

Verem Aşısı

En belirgin şikâyet olan öksürükler kendini göstermeye başlayınca hemen bir verem savaş kliniğine ya da göğüs hastalıkları uzmanlarına görünmek gerekir. Ne kadar erken tanı koyulur ise tedavi o kadar kısa sürede gerçekleşir.
Halk arasında veremin stresten ve üzüntüden kaynaklandığı yaygın bir söylenti olsa da bu durumun hiçbir tıbbi karşılığı yoktur. Metabolizmal düzensizlikler, vücut direncinin düşmesi en belirgin hastalık nedenidir.
Veremden korunmak için her insan mutlaka sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. Akciğeri destekleyici türden beslenme şekli ise hastalıktan korunmada önem taşımaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

2 yorum

  1. bende tüberküloz gecırmıs bı hastayım 1 ay boyunca süreyyapaşa göğüs hastalıkları hastahanesınde tedavi gördüm sonrasında ilaç tedavısıne devam ettı hastalığı gecırelı yaklasık 1 sene oldu ama etkılerı halen daha devam etmekte her zaman bır iz bırakırmıs bu hastalık kısılerde ama cok dıkkatlı beslenmenız gerekıyor.

  2. merhaba.ben de tuberkuloz tedavisi görüyorum.11gün oldu.grip zannetiyim hastalık veremmiş.çok halsizim yorgunum aşırı terliyorum.tüm kemiklerim sızlıyor.iştaham yok.sanki ateşden yanıyorum ama devamlı 37.3 oluyor.sırtımda ağrılar oluyor.çok bitkinim.ilaçlarımı aksatmıyorum.bakalım ne olucak.ama sorum doktorlara.bu hastalığın belirtileri bumudur.normalmidir.halsizliyim daha ne kadar sürecek..ve ya benim gibi hasta olan varmı yazsın

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir