Varis Tedavisi

Varis  Tedavi

Vücudumuzda bulunan damarların içinin kanla dolarak genişlemesi olarak tanımlayabileceğimiz varisler oluşturdukları kötü görüntü ve verdikleri sıkıntı ve ağrı ile oldukça zorluk ve zahmet oluşturmaktadırlar. Genellikle varislere ayaklarda daha sıklıkla rastlamaktayızdır. Bacaklarda oluşan varislerde genellikle uzun süre ayakta kalanlarda ve aşırı kilolu olan yani bütün yükü ayaklarına bindiren kişilerde daha fazla varis görülebilmektedir. Varisler bazen az sayıda bazen de oldukça fazla sayıda olmakta ve varis bulunan kişileri de sıkıntıya sokmaktadır.

Varis   Ameliyatı

Bacaklarda görülen varislerin yanı sıra vücudumuzun farklı bölgelerinde de varislere rastlayabilmekteyizdir. Bazı kişilerde ise basur sonucu oluşan yani zorlama neticesinde görülen varislerde bulunabilmektedir. Yemek borusu etrafında ya da karın bölgesinde de varislere rastlanılmaktadır. Bu şekilde oluşan varislerdeki genel etken ise sıkışma ya da daralma sonucu oluşan varislerdir.

Varis   Belirtileri

Varislerin görülme oranı kadınlarda erkeklere oranla daha fazladır. Çünkü ev işlerinden tutunda yaptıkları her işte daha fazla ayakta kalan kadınların varise yakalanmaları daha kuvvetlidir. Genellikle de ana etken kadınların hamilelik sürecinde taşıdıkları yük olan bebekleri onların ayaklarında varislerin oluşumunu da arttırmaktadır. Varislerin oluşumunda tıbbın açıkladığı önemli sebeplerden olan genetik etkenlerin de olabildiğidir. Varislerin gelişimindeki ana etkenlerden olan toplardamar duvarları ve kapakçıkların ırsi olarak zayıflığı oluşturmaktadır.

Varis  Lazer Tedavisi

Diğer sebeplerden sayılabilecek seçeneklerden olan bacakları uygun olmayan bir biçimde sıkan çoraplar ve bacakların sıkışmasını sağlayan sıkı botlar ve çizmelerde varis oluşumunda oldukça etkilidirler. Bunun için giyilen botların ve çizmelerin yanı sıra çorapların da satın alınırken dikkat edilmesi ve sıkıntı oluşturacak seçeneklerinden yararlanılması gereklidir. Bunun yanı sıra büyümüş lenf düğünleri ve kalça tümörleri de varis oluşumuna sebep olabilirler. Hamilelik esnasında bayanların varislerin artmasına hormonal değişimlerinde de rol oynayabileceği ve varislerin oluşumuna sebep olabileceği düşünülmektedir.

Varis   Nedir

Varisler bazen nadiren de olsa ilk belirtilerini gösterebilirler. İlerleyicidir ayakta durmakta şikayetler artar bunun yanı sıra ağrı da kendini göstermektedir. Sık sık tekrarlanan ağırlık hissi, şiddeti giderek artan ağrı, kramp veya günün sonunda ayaklarda şişme gibi belirtiler kendisini hissettirir. Varislerin oluşturduğu ağrı ile insanlar yürümekte zorluk çekerek bir an önce nerede iseler hemen evlerine dönerek kendilerini dinlendirmek ve acılarını hafifletmek isterler. İşte varislerin ağrısını hafifletmede en etkili çözümlerden olan ayakların yüksek bir yere kaldırılarak dinlendirilmesidir.

Varis  Bitkisel Tedavisi

Daha ileri seviyedeki varislerde ise damarlardaki kan renginin değişmesi sonucunda varislerin gelişimi hızlanmakta ve görüntüsü ise oldukça kötüdür. Toplardamarlar bazen yırtılarak çevre dokulara taşınabilir bütün varis çeşitlerinde toplardamarların duvarları oldukça serttir. Topuk çevresinde iyileşmeyen yaralar, kan damarlarında pıhtılar oluşabilir. Bacak varislerinde genellikle varisleri sıkı sıkıya saran bandaj seçeneğinin yanı sıra varis çorapları da bu süreçte etkilidir. İyileşmeyen ve ilerleyen varislerde ise doktor kontrolünün akabinde uygulanacak cerrahi yöntem ile vücudun hangi bölgesinde varis var ise bu varislerin temizlenerek iyileşmesi sürecinden yararlanılır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir