Varis nasıl tedavi edilir

Ekseri bayanların şikayetlendiği bir sorun olan varisler, toplardamar genişlemesinden husule gelen bir sorun olmaktadır. Toplardamarlarda ki bu genişleme cilt üzerinde gözle görülebilen bir hal aldığı için estetik görünümü olumsuz bir şekilde derinden etkiler. Günlük hayatta hareketten yoksun kalmak, mesleki nedenlerden dolayı sürekli oturmak ya da tam tersi ayakta durmak, sigara ve alkol kullanmak, sıcaklığı aşırı olan bölgelerde yaşamak, karaciğer rahatsızlıkları, vücuda uygulanan sıcak banyo ya da benzeri faktörler, damar genişlemesi hastalığı ve ırsi nedenlerin sebep olduğu varisin çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Estetiği ve sağlığı etkileyen varisin tedavi yöntemlerini bir inceleyelim istedik, buyurun.

Varis tedavisinde uygulanan kompresyon tedavisi, lazer tedavisi, iğne tedavisi ve cerrahi işlemleri sizler için araştırdık. Öncelikle varis tedavisinde kullanılan kompresyon yönteminden bahsedelim. Kompresyon tedavisi varisli hastaya özel olarak hazırlanan bir çorap giydirilmesi işlemidir. Varis çorabı olarak da tanımlanan bu yöntemde toplardamarlardaki genişlemenin daralması sağlanır. Varis çorabı varisli bölgeye baskı uygulayarak genişleme bölümleri daraltır.

Lazerli varis tedavisi ise ekseri küçük kılcal damarlardan husule gelen varis sorunu için uygulanan bir yöntemdir. Küçük varisler için kullanılan bu yöntem günümüzde oldukça geliştirildi ve artık büyük varisler içinde kullanılmaya başlandı. Bu yöntemde ise lazer ışını ile damarların içindeki kan ısıtılır ve kurutulur. Bu yöntem günümüzde sık sık kullanılmaktadır.

İğneli varis tedavisinde toplardamara bir iğne batırılır. bu iğne vasıtasıyla içeri damar yüzeyini aşındıran bir madde verilir. Ardından vakum uygulanılarak damarın çeperlerinin yapışması sağlanarak sorunlu damarın görevi elinden alınır ve kan akışı diğer damarlara devredilerek varis ortadan yok edilir. Varis tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de cerrahi operasyondur. Ancak bu yöntem diğerlerine göre daha az tercih edilmektedir. Sorunlu damara dışarıdan müdahale ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir