Varis çorabı nasıl giyilir

Damarların birtakım sorunlardan dolayı görevlerini tam üstlenmedikleri için kan pompalamakla görevli olan bu damarlar,işlevlerini tam yerine getirmediklerinden dolayı kan akımının düzensiz olmasına ve bundan dolayı da bacaklarda varis oluşumuna neden olmaktalar. Pompalama işlevini gerektiği gibi yapmayan ve muntazam kan akışı sağlamayan damarların yol açtığı varis sorunu bacaklarda damar tıkanıklığına ve şişmesine neden olur.

 

Hepimizi rutin bir yaşam tarzı vardır. Günlük yaşantımızda sıkça oturur, ayakta durur ya da yürümek zorunda kalırız. Ancak bu eylemlerin aşırısı varis oluşumuna neden olmaktadır. Bilhassa kadınların en büyük derdi haline gelen varis, varis çorabı ile tedavi edilebilir oluyor. Varis sorununa etkili çözümlerden birisi olan varis çorabı nasıl giyilmeli, nasıl çıkartılmalı ve nasıl yıkanmalı tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Varis çorabı nasıl giyilir?

 

Varis çorabını giymek için en uygun zaman ayaklarda şişme probleminin olmadığı andır. Bunun için sabah uyandığınızda yataktan kalkmadan önce varis çorabınızı giymelisiniz. Varis çorabını giyerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de, bacakların nemli olmaması. Çorap bacaklar kuru iken giyilmelidir.

Varis çorabını giymek pek kolay değildir. Bu yüzden giyme işlemini kolaylaştırmak için bacaklarınızı hafifçe pudralayın. Ardından çorabı avucunuz içinde sıvazlayın ve önce topuğunuzu giydirin. Topuğunuz tam oturduğu zaman avucunuz içinde sıvazlanmış durumda bulunan varis çorabını yukarı doğru , açtıra açtıra giyin. Kesinlikle çorabı uçlarından çekmemeli ve bacağınızda eşit gerginlikte olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Varis çorabı nasıl çıkartılır?

 

Varis çorabınızı giyerken gösterdiğiniz özeni, çıkartırken de göstermelisiniz. Bel kısmından tutarak yavaşça aşağı doğru çorabı sıyırmalısınız. Ancak kesinlikle çorap ters ya da parmak uçlarından çekerek çıkartılmamalıdır. Her gece çıkartmalı ve her sabahta giymelidir.

 

Varis çorabı nasıl yıkanır?

 

Varis çorabı elde yıkanmalıdır . Çorabınızı her gün giyip çıkartacağınız için, her gün de yıkamalısınız. En fazla 40 derecede varis çorabı yıkanmalı ve yıkarken de hassas kumaşlar için üretilmiş sıvı savun kullanılmalıdır. Deterjan, parlatıcı ya da yumuşatıcı ürünler kullanmayın. Ilık su ile durulamalı ancak suyunu alırken büküp sıkmamalısınız. Suyunu almak için varis çorabını bir havlu arasına koymalı ve üzerine hafifçe bastırarak suyunu almalısınız. Kurutma işlemi de yine havlu üzerine serili olarak yapılmalı ve havadar yerde kurutulmalıdır. Soba, kurutma makinesi, güneş ya da kaloriferli ortamlarda kurutulmamalı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir