Varis Belirtileri ve Tedavisi

VARİS NEDİR?

       Bacaklarda bulunan toplardamarların genişlemesi ve şişmesi sonucu oluşan bir hastalıktır varis. Özellikle bacakların alt kısımlarında görülen varis sadece estetik olarak değil sağlık olarak da önlem almayı gerektiren hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Uzmanlar tarafından belirtilen rakamlara göre varisin etkilediği kişi sayısı on milyon civarındadır. Ergenlik çağından itibaren başlayabilen ve genellikle erkeklerde de görülen varis her yaş grubunda görülebiliyor. Tedavide geç kalınmaması oldukça önemli olan bu hastalık kadınlarda erkeklere oranla üç, dört kat daha fazla görülmekte ve hamilelik dönemlerinde iki-üç kat daha fazla artabilmektedir.

VARİSİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

       Varis, estetik açıdan olsun, ağrı, kramp ve insan psikolojisi açısından insanı etkileyen oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Deri yüzeyinde damarların belirginleşmesi ve morarması ile kendini gösterirken, ayak bileklerinde ise şişlikler yaşanabiliyor. Uzun süre ayakta kalındığında ise, bacaklarda şiddetli ağrı ve karıncalanma hissi yaşanabilmekte. Varis tedavisi, gerek ülkemizde olsun gerek ise yurt dışında olsun hızla gelişmekte olan bir alan. Gelişen teknolojik imkânlar ile varis tedavisi de oldukça yenilendi ve ağrısız, hastane de yatma oranını en aza indirebilen tedavi yöntemleri yarattı. Varisler genellikle büyüklükleri ve cilde yakınlıkları ile üç farklı şekilde oluşabiliyor. Bunlardan ilki olan büyük varisler, cildin altından oldukça net görülebilen varislerdir. Orta boy varisler ise cilt altında hafif kabarıklık şeklinde görünen ve yeşil renkte olan varis türleridir. Üçüncüsü ise kılcal olan ciltten kabarık olmayan kırmızı ve mor renklerde kendini gösterebilen varislerdir. İyileşmesi süresi kılcal tip varislerde uzun zaman alabileceğinden dolayı tedavi için en uygun zaman ocak – nisan ayları arasında olan zamandır. Işınlı veya lazer tedavisi için ise, en uygun zaman cildin en açık olduğu kış ve ilkbahar aylarıdır. Oluşan varisler zamanla ya da ilaç kullanarak azalma gösterebilecek rahatsızlıklar olmadığı için aksine yavaş yavaş ilerleyebildiğinden oluşan varisleri yok etmek için mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir.

       Varis tedavisine ne kadar erken başlarsanız sonuç almak da o kadar kolaylaşmış olacaktır. Özellikle son yıllarda ağrısız ve daha acısız varis tedavisi yöntemleriile varislerden kurutulabiliyorsunuz. Varis tedavi edilmezse kan dolaşımında da oldukça ciddi problemlere yol açabiliyor. Uzun süre ayakta durmayı gerektiren ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışanlar fırsat buldukça ayaklarını dinlendirmeleri ayakları yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları gerekmektedir. Spor ve yürüyüş yaparak da varise karşı önlem alabilirsiniz. Elinizden geldiği kadar hareketli bir yaşam tarzı da varis oluşumunu engelleyen faktörler arasındadır. Özellikle dar pantolonlar giymekten kaçınmalı. Düzenli egzersizler ve aşırı kilo almamaya çalışarak da oluşabilecek varis rahatsızlığına karşı kendinizi koruyabiliyorsunuz. Çok sıcak suyla duş ve banyo yapmak varislerin ilerlemesini hızlandıracağından ılık suyla banyo yapmayı tercih etmeniz sağlığınız açısından oldukça önemli olacaktır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir