Varis belirtileri nelerdir

Kanı akciğer ve kalbe geri taşıyan toplardamarların ilerleyici bir şekilde genişlemesinden husule gelen varis, tedavisi şart olan bir damar hastalığı olmakta ve yol açtığı sorunlar ile herkesi mutsuz eden psikolojik bir tablo olarak tanımlanmaktadır. Varisler ağrı, kramp gibi şikayetlere yol açmasının yanı sıra görüntü olarak ta insanı huzursuz eder. Uzmanlar varisin genellikle uzun saatler ayakta çalışmak ya da tam tersi sürekli oturmaktan dolayı ortaya çıktığını söylemekteler.

Yoğun ve uzun çalışma saatleri, hareketsiz bir yaşam tarzı varisin görülme riskini arttan sebepler olarak sıralanır. 25 – 35 yaş aralığında %30 – %35, 55 – 65 yaş aralığında ise %50 – %60’lık bir görülme riski vardır. Yaşın ilerlemesiyle varis sorununun görülmesinde bir paralellik bulunur. Genellikle varis tedavisine geç kalan ve varisi önemsemeyip varislerle yaşamaya alışan kişilerin büyük dezavantajları vardır.

Ayrıca varis ırsi olarak ta ortaya çıktığı için genetik hastalıklardan sayılmaktadır. Sigara içenlerde ve aşırı sıcağa maruz kalanlarda, gebelik dönemi ve gebelik sonrası varislerin görülme riski bulunur.

Varis belirtileri bilhassa kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Cildin iç kısmındaki kılcal damarların kırmızı-mor renkteki çizgilerle ağ halini alması varisin bir belirtisidir. Toplar damarlarda tıkanıklık, bacaklarda lekelenmeler, bacaklarda şiddetli ağrı, ödem, kramp ve sıcaklık hissi varisin belirtileri arasında sayabileceğimiz sorunlard

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir