Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrılı cinsel ilişki ve cinsel ilişkiden korkma olarak tanımlanan vajinismusda kadının vajinasında hiçbir sağlık problemi olmamasına rağmen ağrı hissedeceğini düşündüğü için vajina kasları cinsel ilişkiye girmemek için kasılır. Bu sorun ilk gece korkusu ile hiçbir benzerlik taşımamakta, çünkü ilk gece korkusu kişi tarafından kolayca atlatılabilir, lakin vajinismus süreğen bir hastalık olduğu için tıbbi tedavi gereklidir.

Vajinismus bilinçaltından kaynaklı bir sorundur ve bu sorunun nedenlerinin başında çocuk yaşlarda yaşanan cinsel taciz,cinsel saldırı,tecavüz, beklenmedik cinsel teklif yer almakta iken bu nedenlere cinsellikle ilgili yanlış ve korkutucu bilgiler, aşırı yasakçı kurallar da eşlik etmektedir.

 

Vajinismu sorununda kaslarının kasılmasına bağlı açılamama ve penisin girememesi, ilişkide aşırı ağrı ve ilişkiyi engellemek için bacaklarla itme davranışları ortaya çıkar. Vajinismus tedavisi için tıpta halihazırda birçok tedavi yöntemi bulunur. Genellikle de hipnoterapi tedavisi kadınların aklına daha bir yatkın gelir.

Vajinusmus tedavisinde uygulanan diğer yöntemler ve öneriler şöyledir;

Lokal uyuşturucu kremler kullanmak
Belden aşağısının ağrı duygusunu kaldırma (epidural anestezi)
Sıcak su oturma banyolar.
Kas gevşetici ilaçlar kullanma.
Botoks enjeksiyonu ile vajen kaslarını gevşetme

 

Tüm bu tedavi yöntemleri kimi kadınlarda başarılı sonuçlar gösterirken kiminde de his duygusu ortadan kalktığı için cinsel soğukluk başlar.

Hipoterapi ile vajinismus tedavisi

Kadınlara en uygun görünen tedavi seçeneği hipoterapide bilinçaltında var olan problem tespit edilir ve temel sorun bilinç altından kaldırılıp,cinsel korkuları kaldıracak ve cinsellikten zevk almayı sağlayacak telkinler verilmektedir. Aynı zamanda eğitsel terapi tedavi yöntemi ile de vajinismus hastasına psikolojik yönden destekler verilerek te sorunun ortadan kaldırılması sağlanır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir