Uyuz hastalığı nedir

Cilt hastalıkları genellikle kaşıntılı ve döküntülü olur. Cildin tatlı tatlı kaşınması, kaşındıkça daha çok kaşınmasının istenmesi ve derinin yavaş yavaş dökülmesi cilt hastalıklarının belirtilerindendir. Bir çeşit cilt hastalığı olan uyuz içinde, durum böyledir. Uyuz hastalığı kaşıntıya yol açan bir hastalıktır.

Uyuz adı verilen bir böceğin, deri içine yerleşip yürümesi sonucu kaşıntı ortaya çıkar. Tünel oluşturarak ilerleyen uyuz, deride kırmızı izler bırakır. Uyuz tedavi edilmediği sürece daha çok kaşıntı ortaya çıkar ve başkalarına da bulaşır. Uyuz hastalığının, uyuz olan kişinin kıyafetlerinin ve kişisel ihtiyaçlarının kullanılması yada temas yolu ile bulaşma riski yüksektir.

Uyuz hastalığında özellikle geceleri artan bir kaşıntı ortaya çıkar. Vücudun çeşitli bölgeleri kaşınır ve özellikle de parmak araları, dirsekler, koltuk altı ve göğüs çevresinde kaşıntının şiddeti daha çoktur. Bunun nedeni ise, uyuz böceğinin bu bölgelerde barınmasıdır. Bunun haricinde uyuzun belirtileri olarak iltihaplanmalarda söylenebilir.

Uyuz tedavisi hekimin vereceği ilaç ile mümkündür. Ayrıca kişinin temizliğine dikkat etmesi, başkalarının kişisel eşyalarını ve kıyafetlerinin kullanmaması, uyuz olan bir kişi ile de yakın temasa girmemesi gerekir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir