SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Uyuşturucu Kullanmanın En Önemli Zararları Nelerdir?

Uyuşturucu Kullanmanın En Önemli Zararları Nelerdir?

Reçete ile veya sokaktan alınmış ne tür uyuşturucu olursa olsun uyuşturucu kullanan kişinin önce kendisine daha sonra çevresindekilere çok büyük zararı vardır. Uyuşturucu günümüzde her toplumu etkileyen ve çoğu kişinin kullanıp hayatını kaybettigi kötü bir alışkanlıktır. Uyuşturucu kullanan kişinin kurtarılması için günümüzde pek çok yöntem mevcuttur.

Uyuşturucu kullanımının tabiki çok çok fazla zararı vardır. Ama en önemli 5 özelliğini aşağıda detaylıca inceleyelim.

Bağımlılık

Uyuşturucu fena halde bağımlılık yapmaktadır. Bu bağımlılık hem fiziksel hemde psikolojik açıdandır. Fiziksel etkisi uyuşturucu alınmadığı zaman hastada bir takım yan etkiler ortaya çıkar ve hasta delirir. Bir an önce uyuşturucu bulayım ister.

Psikolojik bağımlılığı ise hemen hemen her tür uyuşturucunun ortak etkisidir. Uyuşturucu vücuda alınmadığı zaman bir an önce ilaç bulayım da hemen kendime vurayım ister. Bu durum hem çevreyi hem kendisini riske atmaktadır.

Aile üzerindeki Etkisi

Uyuşturucunun Aile üzerindeki etkisi de en az bağımlılık kadar önemlidir. Çünkü uyuşturucu bulamayan adam ya ailesine saldırır. Yada iyi görünüp arkaplanda bir takım işler çevirir. Sağdan soldan para çalar. Veya su faturası, kira gibi ödenekleri alıp hemen uyuşturucuya yatırır. Hamile kişilerin uyuşturucu kullanması bebeklerine geçebilir. Henüz doğmamış fetüse ciddi zararlar verebilir.

Topluma olan Etkisi

Uyuşturucu bağımlısı bir kişi toplumu çok büyük zarara uğratabilir. Uyuşturucu ile ilgili yasaların ve uygulama sağlamanın maliyeti çok büyüp olup sokaktaki uyuşturucu satan veya kullanan kişilerin toplanması gibi işlerin yapılması için devletimiz çok büyük para harcamaktadır. Alıcı ile satıcının işlediği suçlar ve şiddet çatışmaları ortaya çıkabilir.  Ve buda insanların huzurunu bozabilir.

Beyin Üzerindeki Etkileri

Uyuşturucu kullanımı halisünasyonlara sebebiyet verekte olup ruh halini bozabilir. İnsanları tetikleyebilir. Sağa sola saldırmalarına sebebiyet verebilir. Hatta uyuşturucu kullanan kişilerde uyku bozuklukları sebepsiz korku gibi yan etkiler de görülmektedir.

 

Ölüm

Uyuşturucu kullanımın sebebiyet verdiği en büyük etken de ölümdür. Aşırı dozda uyuşturucu alan kişilerde ölüm görülmektedir. Hatta  ekranlarda görebilirsiniz. Koskoca film ve müzik yıldızlarının uyuşturucudan öldüklerini kolayca saptayabilirsiniz.

 

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir