Uyku Hastalığının Tedavisi

BİTMEK BİLMEYEN UYKU İSTEĞİNİZ HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

    Günümüzde seksenden fazla uyku hastalığı bulunmakta ve bunlardan bazılarının görülme sıklığının diğerlerine oranla çok daha fazla. Uyku hastalığı denilince, fazla uyumak ve uyuyamama, uyku hastalığı olarak sıklıkla tanımlansa da uyku hastalıkları uyku sırasında görülen uyku kalitesini bozarak bireyin dinlenememesi, bilincinin tazelenememesi, gündüz aktivitelerinin bozulması ve bireyin sağlıklı olduğu dönemdeki kapasite ve becerilerinin azalması ile seyreden hastalıklardır. En sık görülen uyku hastalıkları, insomnia, uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi gibi hastalıklardır. Bu hastalıkların önemi, gündüz aşırı uyku eğilimini artırıyor ve başka klinik durumların gelişmesinde tetikleyici rollerinin varlığı ile artmaktadır.

UYKU HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

      Uyku hastalığının uzun süren gizli bir dönemi bulunmaktadır. Bu dönemde hastanın vücut ısısı dönüşümlü olarak yükselirken dalak ile lenf bezlerinde ve bacaklarda şişme görülür. Bu belirtiler yaklaşık üç yıl kadar sürüyor. Bu dönemden sonra titreme nöbetleri başlarken konuşmada da yavaşlama belirtileri baş gösteriyor. Genel bir halsizlik durumunun yanı sıra iştahsızlık sonucu hasta giderek zayıflamaya başlar. Vücut ısısı normalin çok altına düşen hasta, hastalığın daha da ilerlemesi ile ölümden kısa süre önce artık yerinden hiç kalkamaz durumuna geliyor ve sürekli uyku halinde komaya giriyor. Erken teşhis edildiği takdirde ilaç tedavisi ile kolaylıkla atlatılan uyku hastalığı geç teşhis edildiğinde ise ağırlaşmasına neden olacağından dolayı tedavi daha uzun zaman alabilmektedir. Gündüz aşırı uyku eğilimi uyku hastalıklarına bağlı olarak sıklıkla gelişen ciddi bir problemdir. Gece uyku kalitesinin bozulması nedeniyle dinlendirici uykunun olmamasına bağlı olarak, kişinin gündüz yaşamında uyku eğiliminin artması ve kimi zaman iş başında bile küçük uyku ataklarının olması halinde yaşanabilen bu rahatsızlık, kişinin çalışma kapasitesini ve becerisini doğrudan etkileyen önemli bir durumdur. Diğer bir önemi ise trafik kazaları ve iş kazalarında oldukça etkili bir rol oynamasıdır. İnsomnia, uykuya güç dalma, uykudan sık uyanma, uyku zamanın kısalması ve dinlendirici olmayan uyku halinde tanımlanır. İnsomniaya bağlı olarak hasta uykudan dinlenmemiş kalkar, yorgundur, çalışma kapasitesi azalmış, mutsuz, depresif olabilir. Kişinin günlük davranışlarında değişiklikler olur.

Tedavisi oldukça zor olan İnsomnia da, uyku hijyenini sağlayarak, davranışsal ve ilaç tedavisi yapılarak kişinin yakınmalarının üstesinden gelinmeye çalışılmaktadır. Narkolepsi, gündüz aşırı uyku eğilimi olmasına sebep olabilen bir hastalık sendromudur. Narkolepsi yaşam boyu sürebilen bir hastalık olup, devamlı tedavi gerektirmektedir. Erkeklerde daha fazla görülme oranına sahip olan Narkolepsi tedavisinde santral sinir sistem uyaran ilaçlar kullanılmaktadır. Narkolepsi her yaşta görülebilen bir hastalık olsa da tüm belirtilerin tamamlandığı, hastanın şikâyetlerinin arttığı ve hayatının aksamaya başladığı dönem 20 ile 30 yaşlar arasıdır. Uyku hastalıkları geniş bir bilimsel yelpaze gösteren bilim alanı olduğundan dolayı birçok uzmanlık alanını ilgilendirmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir