Uyku Bozukluğunun Belirtileri ve Tedavisi

UYKU BOZUKLUKLARININ NEDENLERİ

     Gün boyunca yorulan vücudun ve sinir sisteminin yenilenmesi ve dinlenmesi için kendini bakıma aldığı zaman dilimidir uyku. Bu zaman diliminde ortaya çıkan sorunlar sonucunda vücut kendini yenileyemez ve kişi kendisini hem ruhsal hem de bedensel olarak kötü hisseder. Yetişkin bir insan için yedi, sekiz saatlik uyku yeterli gelirken çocuklar için ise bu zaman dilimi dokuz ile on saat arasında değişmektedir. Uyku ihtiyacı kişilere göre farklılık gösterebiliyor. Üç-dört saatlik bir uykuyla yetinebilen kişiler olduğu gibi dokuz, on saat uyuduğu halde uykusuzluk çekebilen insanlarda olabiliyor. İleri yaşlarda ise, yaşlı insanların vücut işlevleri yavaşlayabildiğinden ve gün boyu hareket etmediklerinden dolayı uyku süreleri daha kısa olabiliyor. Sıkıntılı ve stresli kişiler daha fazla uyurlarken, hayatla barışık, neşeli insanlar ise daha az uyuyabiliyorlar.

UYKU BOZUKLUKLARI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

       Uyku bozukluğu sadece az uyumayla değil aşırı uyumayla da kendisini gösterebilen bir rahatsızlık. Psikolojik ve biyolojik birçok sebebi olan uyku bozukluğu için depresyon en önemli neden olarak görülür. Depresyonda ki bireyler çok zor uyurlar, geceleri aralıksız uykudan mahrum kalarak sık sık uyanırlar. Sabahları erken kalkamazlar. Duygusal problemler, sosyal ilişkiler, günlük yaşam içerisindeki sıkıntılı durumlar ve aşırı stres uyku düzenini bozmaktadır. Ayrıca akşamları fazla miktarda tüketilen çay ve kahve uykusuzluk sebepleri olabilmektedir. Günümüzde birçok kişi uyku sorunu yaşasa da önemsemeyebiliyor. Hâlbuki bu sorunlar ihmal edildiği takdirde çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Uyku bozukluğu çoğu zaman doğal tedavi yöntemleri ile başa çıkabilecek bir problem olsa da kişiye göre değişen bir rahatsızlık durumudur. Uykusuzluk belirtileri arasında, uykuya dalmada ve sürdürmede bozukluk, erken uyanma ve uykunun dinlendirici olmaması ve günlük yaşantıyı etkilemesi ön planda yer alıyor. Uykuyu sürdürme zorluğu ve erken uyanma durumu kırk beş ile elli dokuz yaşları arasında sık görülebilen bir durum. Uykuya dalamama problemine ise gençlerde daha sık rastlanıyor. Dinlendirici olmayan uyku ise en sık rastlanılan uyku sorunu.

      Uykusuzluk şikâyeti ile uyku merkezlerine başvuranların yüzde otuz beşinde ruhsal bozukluk olduğu tespit edilmiş. Uykusuzluk ile mücadele edebilmek için öncelikle, çok aç veya çok tok olmamaya dikkat etmeli ve dengeli beslenmelisiniz. Kafein türü içeceklerden uzak durmalı, gündüzleri uyumamaya çalışmalı ve stresten mümkün olduğu kadar uzak kalmalısınız. Uykunuz gelmediği takdirde uyumaya çabalamamalı, yatak odanızı sadece dinlenme amaçlı kullanmalısınız. Yatmadan önce ılık duş alabilir bol sıvı gıdalar tüketebilirsiniz. Akşamları yapacağınız kısa yürüyüşler gevşeyip sakinleşmenizi sağlayabilir. Günlük problemlerinizi çözmek için erken saatleri tercih etmeli, uyku ilacı arada bir işe yarasa da kendinizi bu ilaçlara alıştırmamalısınız. Günümüzde uykusuzluk artık bir tür rahatsızlık olarak kabul edilmekte ve yapılan araştırmalara göre altı saatten az olan uykularda ölüm riskleri olduğu belirtilmiştir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir