Ürtiker Tedavisi

Ürtiker Nedir

Ürtiker hastalığı deride kırmızı kabarcıklar ve döküntüler şeklinde görülmektedir. Döküntülerin azalması ve çoğalması neredeyse aynı anda meydana gelmektedir. Bir kaç saatlik süre içerisinde bazı döküntüler azalırken, diğerleri meydana gelmektedir. Çok küçük daireler şeklinde olabileceği gibi, dev daireler şeklinde de görülebilmektedir. Bu döküntüler kaşıntıya sebep olur. Bazı durumlarda da döküntü yerlerinde yanma hissi oluşur.

Ürtiker Belirtileri

Ürtikerin sebebi kanın deri üzerinde kılcal damarlar üzerinden dışarı akmasıdır. Bunun nedeni de çeşitli alerjik reaksiyonlar, çeşitli ilaçlar ve kimyasal maddeler dolayısıyla histamin adlı kimyasal maddenin vücutta salgılanmasıdır. Mast hücreleri histamini salgılamaktadır. Bazı durumlarda ise ürtiker hastalığının kesin nedeni bulunamamaktadır. Hastalığa sebep veren şeyleri kısaca sıralamak gerekirse; evde beslenen köpek, kedi gibi hayvanlar, alerjiye sebep olan çeşitli ilaçlar – antibiyotik gibi-, arı sokması, süt ürünleri, deniz ürünleri, kuruyemişlerdir. Ürtikere sebep olan besinler arasında balık, domates, fındık, süt, yumurta yer almaktadır. Daha çok iyi pişmiş besinler tercih edilmelidir.

Ürtiker Nedenleri

Bu sebeplerin yanında ateş yükselmesi, kan nakilleri hepatit B hastalığı ve bazı aşılar da ürtiker oluşumunu tetikleyebilmektedir. Besinlerde bulunan çeşitli koruyucular ve katkı maddeleri de ürtiker sebepleri arasındadır. Ayrıca ürtikeri bazı parazitler, kullanılan tansiyon ilaçları ve aşırı stres de oluşturabilmektedir. Ürtiker aşırı sıcak yada soğuk, uzun süre maruz kalınan güneş ışığı gibi nedenlerle de ortaya çıkmaktadır. Aşırı hassas derilerde bu etkenler olmasa da görülebilir. Kişi cildini kaşıdığında bu tarz döküntülere rastlamak mümkündür. Ürtiker hastalığına sebep olan yan hastalıklar da mevcuttur. Bunların arasında kanser, tiroit bezi rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları yer almaktadır.

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Ürtikerin belirtileri arasında döküntü, kırmızı alerjik dokular, aşırı kaşıntı, deride kabarıklık yer almaktadır. Deri üzerinde yarım cm kadar plaklar yer alır. Genişleyen plaklar birbirleriyle birleşmeye çalışırlar. Oluşan bu dokular bir kaç saat sonra solacaklardır. Ardından yenileri üremeye başlar. Bununla birlikte ürtikere neden olan faktörlerin devam etmesi de hastalık iyileşme gösterdikten sonra, hastalığın aniden yeniden belirmesine sebep olmaktadır. Ürtiker hızlı oluşan bir hastalıktır. Örneğin ürtikere neden olan besin bile yenildikten çok kısa bir süre sonra yada en fazla bir kaç saat sonra ürtiker belirtileri başlayacaktır. Kişinin sindirim sisteminin çalışma hızı bu süreyi belirlemektedir.

Ürtiker Kurdeşen

Ürtikere karşı bazı önlemler alabilirsiniz. İlk olarak eğer herhangi bir ilaç tedavisi görüyorsanız, kullandığınız ilaçların prospektüsünü incelemelisiniz. Kullandığınız ilaçların yan etkilerini okuyun. Kodein ve aspirin ihtiva eden ilaçları kullanmayın. Cildinizi sıcaktan koruyun. Yoğun egzersizler yapmayın. Bu vücudunuzun ısınmasına sebep olacaktır. Duş aldığınız suyun aşırı sıcak olmamasına, soğuğa yakın ılıklıkta olmasına özen gösterin. Aldığınız besinlerde sodyum benzoat ve tartrazine olmadığından emin olun.

Unutmamalısınız ki ürtiker tedavisinde ilk amaç, ürtikere sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Ürtiker tedavisinde alerji ilaçları ve bazı kortizonlu ilaçlar kullanılmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

15 yorum

  1. Arkadslar bende yaklasik bir seneden beri kurdesen dokuyorum ne yaptysam gecmedi gitmedigim doktor kalmadi kasintisina her gece agliyorum beni hic uyutmuyor asiri derecese cikartiyorum ellerim ayaklarim yuzum sisiyor ne olur yardimci olun ne yapmaliyim

  2. Merhaba yaklasik 2 haftadir urkiter yani Kurdeşen hastaligindan muzdaribim uyguladigim tedaviler sonuc vermeye basladi bende bu tedaviyi benim gibi sikinti ceken insanlara belki bi yardimim olur diye yazmak istedim hastaligim geceleri alevlenme ve dayanilmaz bi kasinti ile basladi doktorlar tedavi olarak kortizon verdiler su itibariyle gunde 120 mg igne yiyorum bunun yaninda benim buldugum cozum ise sabah ac karnina Ingiliz karbonati 1 bardak icin yine ac karnina corek otu tableti sonra kahvalti sonra hitrizin 10 mg bu hitrizin kasintiyi ve alevlenmeyi aliyor ve 30 dak sonra semprex gunde 3 tane bu 2 ilaci icin alevlenmenin saatlerine gore icme saatini kendiniz ayarlayin gece yayarken mutlaka alin ben son72 saate 8 saat uyudum sadece bu gece 6 saat uyuyabildim ve en son olarak inanan insanlara tavsiyem Hacamat yaptirsinlar ben yaptırdım faydasini gördüğüm soyleye bilirim sifayi veren Allah yinesede birde yedikleriniz cookkk onemli baharatli ve kuruyemis vb.seyler sakin yemegin bugun yasadigim bi olayi anlatayim karnim ac diye sağlıklı olsun diye cavdar ekmegi yedim inanin butun vucudum kabardi deliricem sandim aninda vucut tepki gösterdi o yuzden yediklerinizi bi kenara not alin vucuttaki degisiklere gore kendi diyetinizi belirleyin en buyuk etken bu yedikleriniz (sıkıntılı durumlardan cikmayan Kurdeşen de gecerli)Allah herkese sifa versin umarim bu gece rahat uyuyacagim bana soru sormak isteyen varsa Mail adresim [email protected] usenmeden cevap verebilirim geceleri sabaha kadar kasinip uyuyamamak nedir en iyi ben bilurim Allaha emanet olun

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir