Üretrit Nedir?

Çoğumuzun bildiği üzere erkeklerin idrar kanalları kadınlarınkine nispeten daha uzundur. Kadınların idrar kanallarının kısa olması daha kolay enfeksiyon kapılmasına, vajinal akıntı ve vajinal mantar adı verilen hastalıkların görülmesine neden olduğu gibi erkeklerinde idrar kanallarının uzun olmasına bağlı olarak üretrit denilen hastalık meydana gelmektedir. Peki üretrit ne demektir?

Üretrit nedir?

Üretrit, erkeklerde dış idrar kanalı olan üretranın iltihap kapmasına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık problemine verilen addır. Üretrit ekseri erkeklerde görülür ve bunun sebebi de az önce bahsettiğimiz gibi erkeklerin idrar kanallarının kadınlardan uzun olmasıdır. Ancak bu demek değildir ki kadınlarda üretrit sorunu ortaya çıkmamaktadır. Nadirde olsa kadınlar da üretrit hastası olabiliyorlar.

Üretrit cinsel hayatı aktif olan yetişkin tüm erkeklerde görülebilecek bir sorundur ve kendini idrar yaparken yanma ve ağrı, penis ucundan gelen kötü koku, koyu kıvamlı, yeşil renkte bir akıntı şikayeti ile belli eder. Penis ucundan akıntı gelir ve cinsel yolla kadınlara da bulaşmaktadır. Kadınlar bu hastalığı çoğu zaman sessiz sedasız atlatırlar. Cinsel ilişki olmasa bile hamam, sauna ve ortak soyunma odaları da üretritin bulaşmasına sebep olur.

Üretrit teşhisi için penis ucundan gelen akıntı mikroskobik incelemeye alınır. Teşhisi konan üretrit hastalığı için antibiyotik tedavi uygulanır. Eğer tedavi edilmezse ileri de prostat bezinin iltihaplanmasına yol açabilir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir