Üniversite Sorgulama

Üniversite Sorgula

Her yıl milyonlarca aday ÖSYM tarafından yapılan sınava hazırlanmakta ve üniversitenin kapısını aralamak için büyük bir yarış içine sokulmaktadır. Bu yarıştan galip gelenler ve istediği puanı elde edenler gerekli araştırmalarını yaptıktan sonra üniversitelere yerleşirken aldığı puanı beğenmeyenler veya başaramayanlar ise gelecek sene bir daha hazırlanmalılardır.

Üniversiteler

Üniversiteye gitmeye aday olan her yıl 1,5 milyonu aşkın aday bulunmaktadır. Ve her yıl bu adaylar gönüllerinden geçen gitmek istedikleri üniversiteleri sorgularken diğer üniversiteleri de araştırmalara devam etmektedirler. Tüm üniversitelere ait bir web sitesi bulunmakta olup bu sayfalar sayesinde öğrenciler üniversiteler hakkında her türlü bilgiye ve aradıkları bilgilerin tamamına ulaşabilmektedirler. Ulaşamadıkları takdirde ise kafalarına takılan soruları sormak için yine iletişim kısmında e-posta adresleri bulunmakta olup bunun haricinde de öğrenci işleri telefonlarını arayarak da gerekli bilgileri elde edebilirler.

Üniversite Kontenjanları

Öğrenciler sınavlar açıklandığında önce sınav sonuçlarına göre kafalarında kurdukları işlerin yolunda gidip gitmeyeceğine karar vereceklerdir. Zaten gelen sınav sonucuna göre her şey az da olsa ortaya çıkmaktadır. Daha sonra başlayan tercih döneminde öğrenciler pek çok yere danışarak tercihlerini yapmalı uzmanlara bu tercihlerini inceletip fikir alış verişinde bulunmalıdır. Tercih döneminin de sonucunda tercihlerini de internet ortamında gerçekleştiren aday için artık tek bir şey kalmıştır. Tercih sonuçlarını beklemek… Tercihlerin açıklandığı gün hangi üniversitenin kazanıldığı TC kimlik numarası ve adayın ÖSYM şifresi tarafından yapılan sorgulama sonucu ortaya çıkmaktadır. Gelen sonuca göre artık adayın hangi üniversiteye gideceği bellidir. Artık yapması gereken orada belirtilen tarihler içerisinde okuluna gidip kaydını yaptırması gerekmektedir. Kayıt için gerekli evraklarını tamamlayan aday kendi tercih sonucu gördüğü sayfada yazan tarih ve hatta belirtilmişse o saatte gidip kayıt işlemini gerçekleştirmelidir.

 Üniversite Sorgulama

Üniversite sorgulama işlemlerini adayların bu tarihi kadar çoktan tamamlamış ve gerekli araştırmalarını gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Bu tarihten sonra artık tek yapılacak olan adayın kendi tercihi sonucunda kazandığı okula kayıt yaptırmasıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir