SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Uçurtma Kuyruğu ilham Kaynağına Sebebiyet Verdi!

Uçurtma Kuyruğu ilham Kaynağına Sebebiyet Verdi!

Türk Prof. Dr. Cem Everiklioğlu  uçurtma kuyruğundan esinlendiğini ve yeni bir cerrahi yöntem geliştirdiğini söyledi. Everiklioğlu bazı kişilerde ortaya çıkan çift taraflı göz kapağı düşüklüğünü olduğunu söyledi.

Bunların daha çok doğuştan geldiğini söyleyen Profesör doğuştan kaynaklanan göz kapağı düşüklüğünde hastanın vücudundan alınan alınan lif dokusunun göze aktarma ameliyatını yaptıklarını söyledi. Sıklıkla bacaktan alınan 10 ile 15 cm uzunluğuns lif alınarak bu uzun boyutlu doku alımında başta kanama olmak üzere hastanın bacağında meydana gelen ameliyat sonrası fıtıklaşma ağrı ve estetik görünüm bozukluğu gibi bir çok soruna neden olabileceğini söyledi.

Bulduğu yeni yöntemle bu olayların en aza indireceğini ve farklı bir cerrahi tedavi uyguladıklarını belirten Evereklioğlu  ”Bu küçük doku, daha basit ve pahalı olmayan birkaç cerrahi aletle kolaylıkla alınarak, boyunun birkaç katına kadar uzatılmaktadır” dedi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim dalı Öğretim Üyesi olan doktor yöntem hakkında şunları söyledi.

”Klasik yöntemde 10-15 santimetre uzunluğunda lif alınmakta. Geliştirdiğimiz bu yöntemde ise bacakta sadece 1,5-2 santimetrelik kesi yapıyoruz ve 3-5 santimetrelik lif dokusu alıyoruz. ‘Uçurtma kuyruğu’ ve ‘Z-Plasti’ yöntemiyle bu dokuyu 10-25 santimetreye kadar uzatarak, hastanın gözüne naklediyoruz. Bu sayede, hastanın göz kapaklarını açabilmesi mümkün olmaktadır.”

Bu yöntemi özellikle göz kapağı düşüklüğü bulunan hastalarda kullandıklarını belirten Evereklioğlu çalışma sonucunda British Journal of Ophthalmology Dergisi”nde yayımladıklarını söyledi.

 

AA

Kaynak: HaberTürk

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir