Türkiyede bir ilk!

Kanser tedavisi görürken embriyo dondurma işlemiyle hamile kalan Nergis Karapınar, Lina ile Liya isimlerini verdiği ikiz bebek dünyaya getirdi. Bu olay Türkiye’de ilk kez yaşandı. 34 yaşındaki Nergis Karapınar, 4 yıl önce henüz 7 aylık evliyken kanser olduğunu öğrendi.

Hodgkin lenfoma denilen bir lenf kanseri türüne yakalanmıştı. Karapınar, kemoterapi ve radyoterapi alarak ağır bir tedavi sürecinden geçti. Bu tedaviler sırasında yumurtaları zarar göreceği için bir daha anne olamama ihtimali bulunan Karapınar, Üreme Sağlığını Koruma Derneği (ÜRSAK) aracılığıyla çözüm yolu aradı.

Karapınar, kanser tedavisine başlamadan bir gece önce eşi Mustafa Karapınar’la birlikte embriyo dondurma işlemi yaptırmaya karar verdi.

Özel bir tüp bebek merkezinde Karapınar çiftinin yumurta ve spermleri laboratuvar ortamında bir araya getirilerek, 21 embriyo saklandı. Aradan 4 yıl geçti.

Nergis Karapınar kanseri yendi; tüp bebek tedavisine kaldığı yerden devam etti. Lina ile Liya isimlerinde ikiz bebeklerini dünyaya getirdi. Karapınar, “Bebeklerimin kalp atışlarını duyduğumda kanseri yenip anne olmanın mutluluğunu yaşadım” dedi. 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir