Türkiye’de her 2 kişiden biri obez

Türkiye’de beden kütle  indeksi 30 ve üzerinde olanların oranının yüzde 54,4 olduğu belirlendi.
Prof. Dr. Salim Yusuf liderliğinde gerçekleştirilen ve Metabolik Sendrom  Derneği tarafından Türkiye kolu yürütülen uluslararası PURE (Prospective Urban  and Rural Epidemiological Study) Projesi’nin 2012 takip sonuçları belli oldu.

Kentsel ve kırsal yaşam tarzının, kalp damar sağlığını ve metabolizma  üzerindeki etkilerinin araştırıldığı çalışmada, yaşam tarzı ve kronik hastalık  risk faktörleri arasındaki ilişkinin haritası çıkartıldı.

Türkiye’de 2009-2012 yılları arasındaki karşılaştırmalı verileri  alınan araştırma, diyabet, obezite, koroner arter hastalığı, inme, metabolik  sendrom ya da hipertansiyon hastalarının sağlık durumunun 3 yılda izlediği seyri,  2009’da obez, hipertansif diyabetik veya prediyabetik olan birinin 3 yılda ne  gibi değişimler yaşadığını; diyabet, lipid, kolesterol, hipertansiyon, obezite,  metabolik sendrom gibi kronik hastalıkların görülme sıklığındaki değişiklikleri  de ortaya koydu.

Buna göre, Türk toplumunda 38-73 yaş grubunda son üç yılda obezitede  ciddi artış saptandı. Beden kütle indeksi 30 ve üzerinde olanların oranı yüzde  54,4 çıktı. Bu orana göre her iki kişiden biri obez.

İnme geçiren her 10 kişiden 9’unda halk arasında yüksek tansiyon olarak  bilinen hipertansiyon sorunu olduğu belirlendi.

60 yaşın üzerinde her üç kişiden birinde diyabet görüldüğü,  diyabetlilerin yüzde 80’inden fazlasında kan şekeri kontrolünün yeterli derecede  takip edilmediği saptandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir