Türk Tarih Kurumu Hakkında

Türk Tarih Kurumu Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Türk Tarih Kurumu İlk olarak 1931 yılında Atatürk tarafından Türk tarihini araştırmak amacıyla amacıyla kurulmuştur. Atatürk türklerin tarihinin çok daha eskilere dayandığını söylemiş araştırmalar sonucu türk kökeninin çok eskilere dayandığı anlaşılmıştır.

Türk Tarih Kurumu tüzel kişiliği olan ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı bir kuruluştur. Kurumun amacı; Türk tarihini araştırmak ve tarih içindeki yerini ayrıntılarıyla ve bilimsel yollarla tamamen gerçeklere dayalı yollardan belge ve kanıtlarıyla ispatlayarak Türk ve Türkiye tarihi ortaya koymaktır.

 Türk Tarih Kurumu Tarihi

Kuruluşu bizzat Atatürk tarafından emirlerle hazırlanmıştır. Ulu önder Atatürk’ün böyle bir kurumun kurulu ile bizzat ilgilenmesi ise Türklerin Avrupa da ki tarih yazarları tarafından ikinci sınıf insan olarak gösterilmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra Türkler Avrupa da barbar ve istilacı bir millet olarak tanıtılmakta ve insanların gözünde hep düşürülmek istenmesidir. Savaşlarla yenemedikleri Türkleri bu tür entrikalarla yıkmayı düşünen Avrupalılara karşı kendimizi en doğru şekilde tanıtmak ve tanıtırken belgelere başvurmak bunun yanı sıra bilimsel yollarla tarih içindeki yerimizi ortaya koymak amaçlı kurulmuş bir kurumdur.

Türk Dil Ve Tarih Kurumu

Türk Tarih Kurumu Dünya tarihi içinde Türklerin tarihe ne gibi katkılarının olduğu millet özelliklerini nerelerde hüküm sürdüklerini bilimsel yöntemlerle araştırmış ve sonuçları tüm Dünya’ya duyurmuştur. 28 Nisan 1930 yılı itibariyle kurulmuş olan kurumun ilk adı Türk Tarih Tetkik Heyetidir. Ve ilk yayınladıkları yayının adı da Türk Tarihin Ana Hatlarıdır. 1935 de Türk Tarihini Araştırma Kurumu olarak adı tekrar değiştirilen kurumun adı en son Türk Tarih Kurumuna dönüştürülmüştür. Kurum bu yıllardan sonra araştırmalarına hız kazandırmış ve ardı arkasına Türk tarihi ile ilgili uluslar arası yayınlar hazırlamaya başlamıştır.  Ayrıca kurum Uluslar arası Akademiler Birliği’nin de Türkiye deki tek üyesidir.

Türk Tarih Kurumu Adresi

Günümüze kadar kurumu toplamda 13 farklı profesör başkanlık etmiştir. Şimdi ise kurumun başkanı sayın Prof. Dr. Mehmet Metin HÜLAGÜ başkanlık etmektedir. Ayrıca kurumun asıl kurucu ve koruyucu genel başkanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Türk Tarih Kurumu İletişim

Kurum Adı

Türk Tarih Kurumu

Internet Sitesi

Ana Sayfa

Telefon

+903123102368

Faks

+903123101698

E-Posta

[email protected]

Yazışma Adresi

Kızılay Sokağı No:1 Sıhhiye

06100

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir