Türk Patent Enstitüsü Hakkında

Türk Patent Enstitüsü Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Türk Patent Enstitüsü, ilk  olarak  1994 yılında kurulmuştur. Şahsi mülkiyetin kime ait olduğunu belirlemek ve onların hakkını koruyarak teknolojik gelişmelere katkı sağlamıştır.

Türkiye de serbest rekabet ortamının daha canlı bir hale gelmesini sağlamak ve bu ortamı geliştirmek, şahsi mülkiyet haklarının kime ait ise o kişilere o hakları vermek ve korumakla yükümlü bir kurumdur. Bu mülkiyetlerle ilgili yurt içi ve yurt dışında lazım olabilecek her türlü bilgi ve belgeye sahip olarak bunları kamuyla paylaşması gereken bir kurumdur.

 Türk Patent Enstitüsü Nedir

Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak görevine sürdüren kurum mali ve idari açıdan özerkliğe de sahiptir. Türkiye sınai haklar alanında dünya çapında ilk düzenleme yapan ülkeler arasındadır. Bu sayede her zaman yenilikçilik teşvik edilmiş olup teknolojik gelişmelerinde bu yolla hızlandırılması amaçlandırılmıştır. 13. ve 14. yüzyıl başlarında ahilik sistemi içinde ilk olarak başlatılan bu düzen yıllar içinde gelişerek günümüze kadar getirilmiştir. Ahilik sistemi batıdaki loncalara benzetilerek kurulmuş olsa da sistemsel açıdan birebir aynı bir düzen değildir.

Türk Patent Enstitüsü Bilgi

Batıdaki lonca sisteminden ahiliğin en temel farkı da buluşa dayanıyor ve yenilikçiliği teşvik ediyor olması idi. 1870li yıllar ile birlikte ülkemizde patent koruma gibi tekel işleri tamamen ciddiye alınmış ve üzerinde çalışılan bir alan haline gelmiştir. 1925 yılında cumhuriyetinde kuruluşu ile birlikte yeniden sınai hakların korunmasına yönelik adımlar atılmış bu konuyla ilgili olan ve 1925 de yayınlanan Paris sözleşmesine imza atılmıştır. 1965 yılında yeni bir düzenleme daha getirilerek marka kanunu yürürlüğe girmiştir. 1976 yılında ise Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) kurumuna katılım Türkiye için bu alandaki en önemli gelişmelerden birisi olarak gösterilmektedir.

 Türk Patent Enstitüsü Adresi

24 Haziran 1994 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı bir Türk Patent Enstitüsü kurulmasına karar verilmiştir. 19 Kasım 2003 itibari ile ise TPE’nin amaç ve görevleri adlı bir tasarı yayınlanmıştır. Enstitüde 7 adet yönetim kurulu üyesi ve bir adet başkan ile birlikte bir adette başkan yardımcısı bulunmaktadır.

Türk Patent Enstitüsü İletişim

Kurum Adı

Türk Patent Enstitüsü

Internet Sitesi

http://www.tpe.gov.tr/

Telefon

+903123031000

Faks

+903123031173

E-Posta

[email protected]

Yazışma Adresi

Hipodrom Caddesi No:115

06330 Yenimahalle ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir