Türk Dil Kurumu Hakkında

Türk Dil Kurumu Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Türk Dil Kurumu 1932’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından  Türkçeyi incelemek ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur. 

Türk Dil Kurumu Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek kurumuna bağlı tüzel kişiliğe sahip kuruluşlardan bir tanesidir. Kurumun amacı Türk dilini tüm Dünya’ya tanıtmak Dünya dilleri arasında konuşulan bir dil haline getirmek, bilimsel yollardan Türk dili ve edebiyatının güzelliklerini ve zenginliğini ortaya çıkarmaktır.

 Türk Dil Kurumu İmla Klavuzu

Türk Dil Kurumunun asıl amacı Türk dilini Dünya çapındaki asıl değerine yükseltmek ve onu Dünya dilleri arasına sokabilmektir. Asıl kurucusu ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür. Türk Dil Kurumu; Türk Dili Tetkik Cemiyeti adı altında 12 Temmuz 1932 de Atatürk’ün direktifleriyle kurulmuştur. Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurucuları Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dışında dönemin milletvekilleri ve dönemim en tanınmış edebiyatçılarından olan; Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celal Sahir ve Yakup Kadri’dir.

Türk Dil Kurumu Tarihçesi

Kuruma ilk başkanlık eden ise Samih Rifattır. Atatürk’ün yaşadığı dönem boyunca 1932, 1934 ve 1936 yıllarında yapılan kurultaylarda kurumun yönetim kurulu ve alt kurumları belirlenmiştir. Kurumun düzene girmesi sağlanmıştır. 1932 de hangi yollardan Türk dilinin araştırılacağı, hangi bilimsel yöntemlerin kullanılacağı ve nelere başvurulup Dünya’ya nasıl tanıtılacağı konuşulup karara bağlanmıştır. 1934 yılındaki kurultayda kurumun adı Türk Dili Araştırma Kurumu olarak değiştirilmiştir.

Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü

1936 da ise Türk Dil Kurumu olarak karara bağlanmıştır. Türk Dil Kurumu aynı zamanda Türkçenin güncel sorunlarıyla ilgili araştırmalar yapıp çözüme kavuşturmakla da sorumludur. Her zaman belli başlı projeler üzerine yönelerek bu alanda çalışmalarını sürdüren Türk Dil Kurumu pek çok başarıya şimdiye kadar imzasını atmıştır. Şimdi ise 3 farklı projeyi yürütmektedir. Kurumun bir diğer görevi de Türkçeyi yabancı dillerden arındırmak olan kurumda bu alan için çalışan başka bir alt kurul belirlenmiştir.

 Türk Dil Kurumu Büyük Sözlük

Kuruma şu anda sayın Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin başkanlık etmektedir. Sayın Ali Karaçalı ise başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir. Kuruma günümüze kadar pek çok kişi başkanlık etmiştir. Kurucu ve Koruyucu başkan ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür.

 

Türk Dil Kurumu İletişim

 

Kurum Adı

Türk Dil Kurumu

Internet Sitesi

http://www.tdk.gov.tr/

Telefon

+903124286100

Faks

+903124680783

E-Posta

[email protected]

Yazışma Adresi

Atatürk Bulvarı Nu.: 217, Kavaklıdere

06680 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

[email protected]

Yazışma Adresi

Atatürk Bulvarı Nu.: 217, Kavaklıdere

06680 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir